Sobotka: Bezpečnostní rada nemá do poměrů v policii zasahovat. Nedopustíme zneužívání policie

21.06.2016 19:31

Plný text tiskové zprávy předsedy vlády a ČSSD Bohuslava Sobotky k požadavku koaličních partnerů na svolání Bezpečnostní rady státu kvůli sporům o policejní reorganizaci:

Sobotka: Bezpečnostní rada nemá do poměrů v policii zasahovat. Nedopustíme zneužívání policie
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Bezpečnostní rada státu nesmí být zneužívána pro politický boj

Zásadně odmítám pokračování politizace policie a snahy hnutí ANO zatahovat Bezpečnostní radu státu do živého policejního vyšetřování. BRS tu není od toho, aby jakkoli nahrazovala policejní šetření. K tomu slouží přesně dané zákonné postupy. Zákon nepřipouští jinou možnost, než aby podezření ze spáchání trestného činu předepsaným způsobem prověřily orgány činné v trestním řízení. Ty také jako jediné mohou zkoumat a vyhodnocovat informace a důkazy, a nakonec ve věci relevantním způsobem rozhodnout. Zákon nepřipouští, aby byly trestní věci projednávány na jakémkoli jiném fóru, ať už by to byl výbor pro bezpečnost nebo Bezpečnostní rada státu. Taková pravomoc jim jednoduše nepřísluší. Nelze proto k této věci zneužívat či účelově svolávat Bezpečnostní radu státu.

Ta se proto k svému jednání sejde tak, jak bylo plánováno, tedy v řádném termínu v červenci.

Hnutí ANO se chová podobně jako ODS v roce 2006, celá situace nápadně připomíná dění okolo tzv. Kubiceho zprávy. Tlak směřuje dokonce od stejného policejního útvaru, který se angažoval v politickém boji již před deseti lety, kdy došlo k účelovému úniku směsi dezinformací, jež zásadně narušily průběh tehdejších voleb a soutěž politických stran.

Nesmíme dopustit, aby se podobná snaha zneužívat policii v politickém souboji opakovala. Úkolem koalice i všech demokratických politických stran musí být zajištění toho, že budou respektovány a dodržovány zákonné postupy a nedocházelo k jejich účelovému narušování a nedodržování s cílem posílení politické moci.

ČSSD zásadně odmítá válku o politické uchvácení policie či zastavení změn, které mají vést k její efektivnější práci a lepším výsledkům. Platí, že reorganizace policejních složek a útvarů je plně v kompetenci ministra vnitra a policejního prezidenta, a nelze připustit, aby do nich bylo jakkoli politicky zasahováno či se v této věci vedla politická kampaň. Takové jednání je nebezpečné a zásadně nabourává nezávislost policie v naší zemi.

Ve věci aktuálního stavu reorganizace policejních složek očekávám, že ministr vnitra bude písemně informovat vládu o jejím průběhu ještě do konce června.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

7:47 Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

Dneškem končí třicetileté členství Jaroslava Foldyny v ČSSD. Důvody svého odchodu odhalil v intervie…