Sobotka: Evropská unie by se měla soustředit na změnu

14.07.2016 12:45

Záležitosti kolem vystoupení Velké Británie z Evropské unie by neměly být hlavní agendou evropských jednání v příštích měsících, soudí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Brexit sice bude důležitou součástí debat, klíčovou věcí by ale měly být pozitivní změny ve fungování Evropské unie, díky nimž by získala větší podporu obyvatel, řekl dnes senátorům Sobotka při projednávání výsledků posledního zasedání evropských lídrů.

Sobotka: Evropská unie by se měla soustředit na změnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Bohuslav Sobotka

Británie po nedávném referendu o odchodu z unie oficiálně oznámí vystoupení na podzim, přičemž je na základě prohlášení nové premiérky Theresy Mayové možné, že se tak stane až na počátku příštího roku, podotkl premiér. Vyjednávání podmínek pak potrvá nejméně dva roky. Podle Sobotky nebude jednoduché. Není podle něho možné, aby si Británie zachovala všechny výhody členství v EU a zbavila se nevýhod. "To není reálný slib," uvedl premiér na adresu britských zastánců odchodu z unie. Zdůraznil, že ve vyjednávání bude hájit české zájmy.

Vláda už ustavila pracovní skupinu, která má dát návrh české pozice k budoucím vztahům Británie a unie a k budoucímu směřování EU. Tato skupina je podle Sobotky technická.

"Chceme zorganizovat rovněž pracovní skupinu zástupců parlamentních politických stran tak, abychom do diskuse o budoucím směřování EU zapojili politické strany, také Parlament. Já bych stál o to, aby výstupy skupiny byly konzultovány i s oběma komorami Parlamentu, řekl Sobotka. Politická skupina by se mohla poprvé sejít podle něho v srpnu, strany mají dát nominace svých zástupců do konce července.

Horní komora zřízení vládní pracovní skupiny podpořila, na návrh místopředsedy Přemysla Sobotky (ODS) ale taky uvedla, že by se její práce měli účastnit zástupci všech parlamentních stran. Senát chce, aby kabinet návrhy na nastavení vztahů s Británií s horní komorou průběžně konzultoval. Požadavek prosadil předseda Milan Štěch (ČSSD).

Na základě stanoviska svého evropského výboru Senát vyzval vládu, "aby v rámci nadcházejících vyjednávání mezi Evropskou unií a Velkou Británií o budoucím nastavení vzájemných vztahů zastávala konstruktivní a pragmatickou pozici a usilovala o dosažení oboustranně prospěšného kompromisu a co nejužších vztahů s významným strategickým partnerem České republiky". Senát se shodl rovněž na tom, že není vhodné vyvíjet nepřiměřený tlak na Británii k okamžitému zahájení vyjednávání o vystoupení země z unie.

"Jsem přesvědčen o tom, že EU je v současných podmínkách stále jediným možným efektivním modelem naší společné budoucnosti, která musí být založena na stabilitě a která musí být založena na mírové spolupráci v Evropě," zopakoval před senátory Sobotka. Unie podle něho musí být akceschopnější, efektivnější a méně byrokratická. Prioritou musí být hospodářský růst, zaměstnanost a sociální stabilita a taky zajištění bezpečnosti občanů i členských zemí, dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…