Sobotka: Odsouzení těhotné Súdánky k smrti je nepřijatelné

22. 5. 2014 13:58

Za nepřijatelné považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odsouzení těhotné Súdánky k trestu smrti za to, že údajně konvertovala ke křesťanství. Požádal proto ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby takový názor Česka jasně tlumočil. Zaorálek má dnes schůzku se súdánským ministrem zahraničí Alím Ahmadem Kartim.

Sobotka: Odsouzení těhotné Súdánky k smrti je nepřijatelné
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bohuslav Sobotka na kampani ve Zlínském kraji
reklama

Súdánský soud vynesl trest smrti s odkladem na dva roky nad sedmadvacetiletou Meriam Ishag před týdnem za údajné odpadlictví od islámu. Ishag vinu popírá a tvrdí, že byla od mládí vychovávána matkou jako ortodoxní křesťanka. Soud také nařídil mladou ženu zbičovat sta ranami za údajné smilstvo. Její manželství s křesťanem totiž neuznal za platné.

Halík upozornil na „neslýchané zlo"

Rozsudek v zemi, která se řídí tradičním islámským právem šaría, vyvolal vlnu kritiky ze strany velvyslanectví západních zemí i humanitárních organizací. „Požádal jsem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby jasně tlumočil názor České republiky na nepřijatelnost takového postupu tamní justice," napsal dnes ČTK Sobotka. Již dříve rozhodnutí súdánského soudu kritizovali lidovci.

Vedle Zaorálka se dnes se súdánským ministrem zahraničí schází také šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Také on na něj chce apelovat, aby byl „nepřiměřený a drastický" rozsudek zrušen. Svoboda vyznání představuje podle Hamáčka univerzální lidské právo a musí být jako taková chráněna.

K vystoupení proti „neslýchanému zlu, které má být spácháno ve jménu islámského práva" v tomto týdnu české muslimy vyzval v otevřeném dopise katolický duchovní Tomáš Halík. Ti jeho výzvu podpořili. Žena podle nich nikdy muslimkou nebyla, a proto nemůže být shledána vinou z odpadlictví a z nelegálního sňatku s nemuslimským mužem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A visel na špagátě. „Zrůda.“ Vrah Marečka: Po pláči na TV Nova řekl Kajínek, jak to prý bylo

12:32 A visel na špagátě. „Zrůda.“ Vrah Marečka: Po pláči na TV Nova řekl Kajínek, jak to prý bylo

Po smrti Josefa Kuči, vraha a mučitele dvouletého Marečka, se na internetu objevily spekulace, že se…