Sobotka: Prioritou vlády je dokončení vnitřního trhu s energií

26.05.2015 11:07

Prioritou české vlády je dokončení vnitřního trhu s energií v Evropě. Po jednání s místopředsedou Evropské komise odpovědným za energetickou unii Marošem Šefčovičem to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Tématem jednání byl projekt energetické unie, který bude prioritou blížícího se českého předsednictví visegrádské skupině. Češi ji povedou od července.

Sobotka: Prioritou vlády je dokončení vnitřního trhu s energií
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Bohuslav Sobotka

"V projektu energetické unie je českou prioritou dokončení vnitřního trhu s energií. Česká vláda zároveň bude i nadále trvat na vlastní tvorbě energetického mixu včetně jádra. Při dalším rozvoji energetické unie se Česká republika bude zasazovat o vyvážené dodržování trojice evropských cílů, tj. bezpečnosti, cenové udržitelnosti a ochrany životního prostředí," uvedl po setkání Sobotka. 
   
Projekt energetické unie schválil v březnu summit Evropské unie. Má zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy, snížit evropskou závislost na dovozech plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů. 
   
Šefčovič dnes Sobotkovi mimo jiné představil analýzu, kterou vytvořila Evropská komise s cílem zmapovat národní energetické politiky a ukázat členským státům příležitosti a výzvy, které z energetické unie vyplývají. 
   
Šefčovič spolu se Sobotkou budou dnes patřit k řečníkům 10. Evropského jaderného fóra (ENEF), které se koná v Praze. Kromě nich by měl vystoupit například i slovenský premiér Robert Fico. 
   
Česká vláda minulý týden schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Z té vyplývá, že hlavním zdrojem výroby energie v Česku by do budoucna měly být jaderná energetika a obnovitelné zdroje. 
   
S rozvojem jádra nesouhlasí některé nevládní a ekologické organizace jako například Hnutí Duha, sdružení Calla nebo Aliance pro energetickou soběstačnost. Ty v pondělí oslovily Sobotku i Šefčoviče dopisem, kde je upozorňují na údajné stinné stránky jaderné energetiky v podobě ekonomických rizik pro spotřebitele elektrické energie nebo na podle nich stále neřešený problém jaderného odpadu. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …