Sobotka? Ten jen maže med kolem huby. Okamura se na ČT opřel do habaďůr ČSSD i restitucí

24.07.2014 20:09

Ve čtvrtek poslanci zamítli program mimořádné schůze sněmovny, kde se měly opět projednávat církevní restituce – na přání KSČM a hnutí Úsvit. Oběma opozičním stranám premiér vzkázal, že se jejich námitkami bude zabývat vládní výbor. „Sobotka maže občanům med kolem huby,“ dal Tomio Okamura v pořadu Interview ČT24 najevo, co si o premiérově záměru myslí. Podobným způsobem okomentoval i námitku poslance Šincla ohledně hlasování o snížení spotřební daně na naftu a benzín.

Sobotka? Ten jen maže med kolem huby. Okamura se na ČT opřel do habaďůr ČSSD i restitucí
Foto: archiv
Popisek: Georgi Bidenko a Tomio Okamura (Úsvit)

Hnutí Úsvit se při poukazování na nejasnosti ohledně vydávání majetku církvím a vyvolání po jejich objasnění „spojilo“ s komunisty. O nějakém vážnějším či dlouhodobějším spojenectví s KSČM ale podle předsedy hnutí Tomia Okamury nemůže být řeč. „My žádné spojenectví s nikým nemáme. Naším spojencem jsou všechny politické strany, které navrhují dobré zákony,“ uvedl.

Premiér a lídr ČSSD Bohuslav Sobotka se po zamítnutí programu čtvrteční mimořádné schůze snažil opoziční strany upokojit tím, že se jejich podněty bude zabývat vládní výbor. „To je habaďůra na voliče. Maže jim med kolem huby. V tomhle mu nevěřím,“ dal Okamura zřetelně najevo, co si o premiérových slovech myslí.  

„Církevní restituce byly hlavním předvolebním tématem ČSSD. Populisticky na to nalákali voliče, a teď to téma opouští,“ poukázal na další sociálnědemokratický „prohřešek“ vůči voličům.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Za skandální považuje lídr Úsvitu i dění kolem hlasování o snížení spotřební daně na benzín a naftu. Část sociálních demokratů hlasovalo pro přijetí zákona, a to i přesto, že oficiální stanovisko strany bylo negativní. Stanislav Šincl (ČSSD) po hodině podal proti hlasování námitku, která byla sněmovnou přijata, a o novele se tak bude jednat znovu v pátek. Podle jednacího řádu sněmovny k tomu její předseda Hamáček zřejmě svolit neměl. Za tento čin se na jeho hlavu snesla od opozice vlna kritiky. A nic hezkého si o tom nemyslí ani Tomio Okamura.   

„Jednací řád říká, že musíte podat námitku neprodleně po hlasování. Po inkriminovaném hlasování ale bylo ještě jedno hlasování. Námitka byla nicméně podána až poté, co si lídři ČSSD vzali hodinovou pauzu, aby zmasírovali poslance, kteří hlasovali proti. Je to habadůra,“ čílil se Okamura.

Podnět k Ústavnímu soudu jeho hnutí zřejmě podávat nebude. „Pakliže by se na ÚS obrátila ODS, je to dostačující. Není potřeba podávat dva podněty,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…