„Těžko se mi volí lidi, kteří jsou v politice deset, patnáct let a nic za nimi nezůstalo, nic nevytvořili. Preferuji strany s lídry, za nimiž jsou vidět výsledky práce, ať v politické, nebo ekonomické rovině,“ uvedl například generální ředitel společnosti Brisk Mojmír Čapka. Podnikatel Robert Axamit preferuje Svobodné kvůli tomu, že by nezvyšovali daně a kvůli jejich realistickému postoji k EU. Generální ředitel společnosti Best Rybnice a spolumajitel rodinného pivovaru Bernard odmítli uvést, koho budou volit. Pouze Březina naznačil: „Ale ukazuje se, že dvacet let volit stejné strany je nulovou šancí na pozitivní vývoj.“
U manažerů, kteří se vyjádřili konkrétněji, převládala podpora uskupení ANO Andreje Babiše. Jen výrazná menšina by ještě dala důvěru ODS. Asi nejlépe ilustruje postoj manažerů k Babišovu uskupení názor majitele Unimex Group Jiřího Šimáně: „Zvolím Andreje Babiše. Jako jediný je manažer, který umí řídit lidi a splňuje můj základní požadavek, totiž že nebude krást. Je to smutné, ale už jsem zredukoval své nároky na vedení země a stačí mi, aby měli maturitu, něco v hlavě a nekradli.“
Proč podnikatelé nechtějí volit ani méně levicovou ČSSD? Něco naznačuje prohlášení Unie malých a středních podniků ČR: „Mezi kontraproduktivní návrhy ČSSD řadíme vyšší zdanění mzdy formou dvou sazeb daní z příjmů fyzických osob. A dále, navrhované zvyšování plošné minimální mzdy povede k nárůstu nezaměstnanosti. Minimální mzdu pobírají tři procenta zaměstnanců, tedy přibližně 91 100 osob, a právě tato skupina bude zvýšením minimální mzdy zasažena nejvíce.“
Podle názoru listu rozpor mezi předvolebními preferencemi občanů a podnikatelů už předem odhaluje budoucí napětí ve společnosti.
autor: vam