Sobotka bude příští týden jednat s Merkelovou. Hned dvakrát

19.08.2016 17:03

remiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se příští týden dvakrát sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. První kolo jednání čeká Sobotku 25. srpna, kdy Merkelová přijede do Prahy. Podruhé se Sobotka setká se šéfkou německé vlády společně s premiéry Polska, Maďarska a Slovenska o den později ve Varšavě na summitu zemí visegrádské čtyřky (V4).

Sobotka bude příští týden jednat s Merkelovou. Hned dvakrát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„V pátek 26. srpna 2016 bude předseda vlády Bohuslav Sobotka jednat ve Varšavě s ostatními premiéry zemí visegrádské skupiny a německou kancléřkou Angelou Merkelovou,“ informoval dnes úřad vlády.

Před pátečním summitem kancléřka na pozvání Sobotky přijede do Prahy. Ve čtvrtek ji čeká schůzka se Sobotkou, prezidentem Milošem Zemanem a zavítá také na České vysoké učení technické v Praze. Podle sdělení úřadu české vlády se bude hovořit o budoucnosti Evropské unie, o pokračování v Česko-německém strategickém dialogu a o spolupráci ve vědě, výzkumu a moderních technologiích.

Hlavním účelem návštěvy v Praze je však podle mluvčího německé vlády příprava summitu 27 zemí EU v Bratislavě, který se uskuteční 16. září a při kterém se bude bez Británie hovořit o rozhodnutí britských voličů opustit unii.

Totéž téma bude zřejmě dominovat také summitu V4, kde budou kromě Sobotky s Merkelovou hovořit také polská premiérka Beata Szydlová, předseda slovenské vlády Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán.

Pětice předsedů vlád se bude ve Varšavě věnovat také konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, sankcím vůči Rusku, vztahům EU a Běloruska nebo situaci v Turecku, kde dosud doznívají důsledky nezdařeného červencového puče.

Představitelé V4 Merkelovou v minulosti opakovaně kritizovali kvůli jejímu vstřícnému postoji k uprchlíkům. Ve společných prohlášeních V4 v uplynulém roce vyzývala zejména k lepší ochraně hranic před přílivem běženců a zdůrazňovala bezpečnostní rizika migrační vlny.

Samostatně se někteří členové vlád jednotlivých zemí V4 vymezovali vůči Merkelové ostřeji. Na Slovensku i v Maďarsku vládní představitelé vystupovali proti kancléřčině přesvědčení, že víc než milion uprchlíků, kteří přišli do Evropy, je možné začlenit do společnosti. Kritikem tohoto názoru Merkelové je i český prezident a někteří další čeští politici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…