Sobotka čelí kritice za své postoje na summitu EU. Rány dostává z pravice i levice

20.02.2016 22:41

Kritika na hlavu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) za jeho postoje na summitu EU, který v noci skončil v Bruselu, se snesla nejen z části pravice, ale i od komunistů. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se Sobotka svými vstřícnými postoji k Británii podílí na dezintegraci Unie. Občanští demokraté tvrdí, že Sobotka promeškal příležitost podpořit reformní návrhy britské strany. Podle Svobodných Sobotka při prosazování českých zájmů zcela selhal. Naproti tomu TOP 09 oceňuje, že se EU dokázala dohodnout.

Sobotka čelí kritice za své postoje na summitu EU. Rány dostává z pravice i levice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po měsících jednání zavázali upravit postavení Británie v EU. Británie se mimo jiné nemusí vzhledem ke své specifické situaci podílet na další politické integraci EU. Dohoda obsahuje i pojistky proti zasahování do finančních záležitostí Británie. Podařilo se najít kompromis v případě přídavků, jež země vyplácí pracovníkům z jiných zemí unie na děti, které zanechali ve své vlasti.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer dnes ČTK řekl, že dohoda sníží riziko takzvaného brexitu (vystoupení Británie z EU), o kterém trhy v poslední době spekulovaly. Odchod Británie z EU by podle Frayera mohl mít v budoucí dekádě dopad na hospodaření Evropy i ostrovního království v podobě ztráty půl až jednoho procentního bodu HDP. V souvislosti s větší šancí na setrvání Británie v unii by rovněž mohla přestat oslabovat libra a podobně i akcie britských společností, míní analytik.

Cameron dnes oznámil, že britské referendum o setrvání v unii se uskuteční 23. června. Řekl, že vládní kabinet Britům doporučuje, aby hlasovali pro další členství v EU. Podle něj bude Británie bezpečnější, silnější a bude na tom lépe.

Sobotka promeškal příležitost osvojit si výhody Camerona, které by byly dobré i u nás

Podle předsedy KSČM Filipa představuje výsledek summitu Cameronovo vítězství nad Evropskou komisí a ukazuje slabost a nekompetenci šéfa komise Jeana-Clauda Junckera. Prohlubuje se tím proces diferenciace evropské osmadvacítky a posiluje se dezintegrace, uvedl. Pokud komise rovnou nenavrhne jednání o revizi Lisabonské smlouvy, dojde k jejímu anarchickému rozkladu se všemi důsledky, míní. "Premiér Sobotka už svými vstřícnými postoji k Velké Británii je jedním z těch, kteří na tom mají podíl," sdělil Filip ČTK.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci pro ČTK připomněl, že prezident Miloš Zeman se již dříve vyslovil pro setrvání Británie v EU, a to při příležitosti nedávného setkání s Cameronem. "Pokud jde o pana premiéra, není žádný věcný důvod k hodnocení," dodal k Sobotkově postupu na summitu.

"Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro ČR," tvrdí europoslanec ODS Jan Zahradil. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška ale unie jasně ukázala, že se umí dohodnout a že jí na setrvání Británie v EU záleží. "Setrvání Británie v EU je pro nás klíčové," zdůraznil. "Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky," uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a evropského poslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…