Sobotka chce, aby V4 vyzvala Evropskou komisi k řešení kvality potravin

19.07.2017 6:06

Český premiér Bohuslav Sobotka chce, aby státy takzvané visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, při dnešním jednání v Budapešti vyzvaly Evropskou komisi (EK) k řešení různé kvality stejně označených potravin. Rozdíly v kvalitě výrobků, které se prodávají ve stejném obalu, prokázala studie zadaná českým ministerstvem zemědělství, připomíná ČTK.

Sobotka chce, aby V4 vyzvala Evropskou komisi k řešení kvality potravin
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka
reklama

„Chci seznámit naše partnery ve Visegrádské skupině s výsledky posledních testů, které iniciovalo naše ministerstvo zemědělství. Byl bych rád, kdybychom dosáhli apelu na Evropskou komisi, aby se hledalo řešení na evropské úrovni,“ řekl Sobotka novinářům v úterý před odletem do Maďarska. Dodal, že výsledkem dnešní schůzky Visegrádské skupiny by mělo být společné prohlášení předsedů vlád vyzývající k řešení problémů.

Dalším tématem jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, předsedou slovenské vlády Robertem Ficem a polskou premiérkou Beatou Szydlovou bude podle Sobotky posílení průmyslové spolupráce. Sobotka se domnívá, že středoevropské státy by mohly postupovat společně například v oblasti digitalizace a exportu. Řeč bude také o tématu, které se na jednáních čtveřice zemí objevuje opakovaně, tedy o migraci.

Premiéři V4 se dnes v Budapešti podruhé v rámci maďarského předsednictví setkají s partnerem ze třetí země. Na začátku července jednali s egyptským prezidentem Abdalem al-Fattáhem as-Sísím. Hostem dnešního summitu bude izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Sobotka očekává, že Netanjahu poskytne informace o bezpečnostní situaci na Blízkém východě.

Předseda české vlády povede s Netanjahuem také bilaterální jednání. To se bude týkat česko-izraelské spolupráce na poli kybernetické bezpečnosti a vědy, obranných zakázek a také zdravotnictví.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…