Sobotka dorazil na recepci na německé ambasádě a spustil: Máme nejlepší vztahy v historii

02.10.2015 8:19

Česko-německé vztahy jsou i přes migrační krizi nejlepší v novodobé historii, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to dnes na recepci u příležitosti nadcházejícího výročí znovusjednocení Německa na německém velvyslanectví v Praze. O ochlazení vzájemných vztahů v důsledku rozdílných názorů na migrační krizi mluví někteří diplomaté. Prezident Miloš Zeman ve zdravici vyjádřil přesvědčení, že obě země zůstanou partnery.

Sobotka dorazil na recepci na německé ambasádě a spustil: Máme nejlepší vztahy v historii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Navzdory některým názorům, které jsme si v posledních dnech mohli přečíst v médiích, já osobně jsem opravdu přesvědčen, že česko-německé vztahy jsou dnes nejlepší v naší novodobé historii,“ konstatoval Sobotka. Není to podle něj samozřejmé a je společnou odpovědností obou zemí úroveň spolupráce udržet a rozvíjet.

Důležitá je otevřená diskuse obou zemí

Samozřejmě, že budou i v budoucnu nastávat situace, kdy budeme mít na některé otázky odlišné názory,“ poznamenal také Sobotka. V takových chvílích je podle něj důležitá otevřená diskuse obou stran.

Rozdílné názory obou zemí se v poslední době nejvýrazněji projevují při diskusích o migrační krizi. Zatímco Německo je pro povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, Česko hlasovalo proti nim. I v důsledku českého přístupu k uprchlíkům, podle některých diplomatů vzájemné vztahy ochladly.

Zeman: Zůstaňme přáteli

Zeman ve zdravici, kterou přečetl šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček, vyjádřil přání, aby obě země i přes rozdílné přístupy, které mohu mít k řešení složitých záležitostí, zůstaly přáteli a partnery se vším, co ke skutečnému partnerství patří. Zmínil mimo jiné komunikaci a společný respekt pro vzájemné názory.

Není prý pravda, že Merkelová nezvedla Sobotkovi telefon

Hospodářské noviny s odkazem na diplomaty obou zemí dnes napsaly, že vzájemné vztahy Česka a Německa jsou nejhorší za posledních 20 let. Uvedly také, že když se před unijní schůzkou ministrů vnitra minulý týden snažil Sobotka vysvětlit českou pozici kancléřce Angele Merkelové, neuspěl. Kancléřce se totiž prý ani nedovolal.

Úřad vlády to dnes popřel. „Tato informace je nepravdivá a nepodložená. Žádný HN popisovaný a údajně neúspěšný pokus o telefonát předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou neproběhl,“ uvedl úřad v tiskovém prohlášení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtkTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…