Sobotka dorazil na recepci na německé ambasádě a spustil: Máme nejlepší vztahy v historii

02.10.2015 8:19

Česko-německé vztahy jsou i přes migrační krizi nejlepší v novodobé historii, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to dnes na recepci u příležitosti nadcházejícího výročí znovusjednocení Německa na německém velvyslanectví v Praze. O ochlazení vzájemných vztahů v důsledku rozdílných názorů na migrační krizi mluví někteří diplomaté. Prezident Miloš Zeman ve zdravici vyjádřil přesvědčení, že obě země zůstanou partnery.

Sobotka dorazil na recepci na německé ambasádě a spustil: Máme nejlepší vztahy v historii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Navzdory některým názorům, které jsme si v posledních dnech mohli přečíst v médiích, já osobně jsem opravdu přesvědčen, že česko-německé vztahy jsou dnes nejlepší v naší novodobé historii,“ konstatoval Sobotka. Není to podle něj samozřejmé a je společnou odpovědností obou zemí úroveň spolupráce udržet a rozvíjet.

Důležitá je otevřená diskuse obou zemí

Samozřejmě, že budou i v budoucnu nastávat situace, kdy budeme mít na některé otázky odlišné názory,“ poznamenal také Sobotka. V takových chvílích je podle něj důležitá otevřená diskuse obou stran.

Rozdílné názory obou zemí se v poslední době nejvýrazněji projevují při diskusích o migrační krizi. Zatímco Německo je pro povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, Česko hlasovalo proti nim. I v důsledku českého přístupu k uprchlíkům, podle některých diplomatů vzájemné vztahy ochladly.

Zeman: Zůstaňme přáteli

Zeman ve zdravici, kterou přečetl šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček, vyjádřil přání, aby obě země i přes rozdílné přístupy, které mohu mít k řešení složitých záležitostí, zůstaly přáteli a partnery se vším, co ke skutečnému partnerství patří. Zmínil mimo jiné komunikaci a společný respekt pro vzájemné názory.

Není prý pravda, že Merkelová nezvedla Sobotkovi telefon

Hospodářské noviny s odkazem na diplomaty obou zemí dnes napsaly, že vzájemné vztahy Česka a Německa jsou nejhorší za posledních 20 let. Uvedly také, že když se před unijní schůzkou ministrů vnitra minulý týden snažil Sobotka vysvětlit českou pozici kancléřce Angele Merkelové, neuspěl. Kancléřce se totiž prý ani nedovolal.

Úřad vlády to dnes popřel. „Tato informace je nepravdivá a nepodložená. Žádný HN popisovaný a údajně neúspěšný pokus o telefonát předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou neproběhl,“ uvedl úřad v tiskovém prohlášení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Závažná slova Václava Klause o Miloši Zemanovi a moci médií. Václav Havel a jeho vyvolení. A trvající prohra ODS

20:02 Závažná slova Václava Klause o Miloši Zemanovi a moci médií. Václav Havel a jeho vyvolení. A trvající prohra ODS

REPORTÁŽ Tragický a totální úpadek české pravice a levice – ODS a ČSSD. I přes jásání „soudruha nadz…