Sobotka je odpovědný za nízkou cenu areálu Tichá Šárka, oznámil Kalousek

10.06.2011 11:52

Bohuslav Sobotka, předseda sociální demokracie, je odpovědný za nízkou vyhlašovací cenu areálu Tichá Šárka. Tvrdí to ministerstvo financí. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už soutěž na prodej bývalého koupaliště zrušil.

Sobotka je odpovědný za nízkou cenu areálu Tichá Šárka, oznámil Kalousek
reklama
V roce 2005 rozhodl tehdejší ministr financí Sobotka o privatizaci metodou jednokriteriální veřejné soutěže, kde minimální kupní cena byla stanovena ve výši účetní hodnoty.

Současný ministr nemůže přijmout odpovědnost za roky 2002-2006

„Těžko může současný ministr přijmout odpovědnost za období 2002-2006, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka," řekl Lidovým novinám mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

LN pátraly po tom, kdo a proč stanovil cenu nízko a jak chce ministr financí potrestat úředníka, který se státním majetkem zachází nehospodárně.

„Soutěž, kde jediným kritériem je dosažení nejvyšší ceny, považuji za správnou. Nikdo z mých nástupců to za pět let nezměnil. Pokud se to někomu nelíbí, mohl to změnit. Nikdo z mých nástupců to za pět let neudělal, včetně Miroslava Kalouska," vyjádřil se Sobotka pro LN.

Současný ani minulý ministr financí ale nevysvětlili, proč trvají na obálkové metodě a proč právě u prodeje Tiché Šárky byla vyhlašovací cena tak nízká.

Kalousek zrušil soutěž na prodej areálu

Ve 185 dalších aktuálních případech prodeje státního majetku jsou vyvolávací ceny obvyklé, někdy až příliš vysoké.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zrušil soutěž na prodej areálu poté, co se o ní dověděl od Lidových novin. „Ministr financí o vyhlášení této veřejné obchodní soutěže ani o zadávacích podmínkách nebyl informován. Vzhledem k okolnostem nařídil soutěž okamžitě zrušit a osobně dohlédne na transparentní průběh soutěže nové," oznámil Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.

Záměr prodat areál kritizovala hlavně Strana zelených. Prý měl být nejprve nabídnut městské části Praha 6. Veřejnou dražbou by se měl prodat pouze, pokud by o ně samospráva neměla zájem.

„Zrušení prodeje vítáme, ale tím kauza nekončí. Ministr musí říci, jak bude dále postupovat nejen v tomto případě, ale i v dalších prodejích, které nejspíš probíhají podle stejně divného modelu," prohlásila místopředsedkyně Strany zelených Petra Kolínská.

Nejlepší by byla veřejná dražba

Nejprůhlednější metodou prodeje by podle realitních expertů byla veřejná dražba, v níž se vyvolávací cena stanová přibližně na dvou třetinách tržní ceny.

Ministerstvo chtělo pozemky koupaliště prodat obálkovou metodou. Vyhlašovací cenu stanovilo podle účetní hodnoty ze své evidence.

Areál je veden jako zeleň. V novém územním plánu Prahy je ovšem zaznamenám jako stavební pozemek.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

16:55 Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

Na konci července několik médii informovalo o tom, že italská vláda vysílá karanténní loď k ostrovu …