Sobotka jednal v Bagdádu s iráckým premiérem i prezidentem. Česko je velmi aktivní v boji proti Islámskému státu, ujistil je

27.08.2017 18:25

O podpoře v boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS), o humanitární pomoci i o možnostech spolupráce při poválečné obnově země jednal dnes český premiér Bohuslav Sobotka v Bagdádu se svým iráckým protějškem Hajdarem Abádím. Sobotka na návštěvu Iráku zavítal jako teprve druhý předseda vlády samostatné České republiky. V roce 2011 byl v této blízkovýchodní zemi tehdejší premiér Petr Nečas, připomíná ČTK.

Sobotka jednal v Bagdádu s iráckým premiérem i prezidentem. Česko je velmi aktivní v boji proti Islámskému státu, ujistil je
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

„Chci ještě jednou pogratulovat irácké vládě ke strategické porážce Daeše (arabská zkratka pro IS) tady na území Iráku, protože toto vítězství je důležité nejenom pro Irák a irácký lid, ale je důležité také pro Evropu,“ řekl premiér Sobotka po jednání s Abádím. „My jsme vnímali a vnímáme boj proti Daeši jako součást boje proti terorismu, ve kterém Irák nemůže zůstat osamocený, proto také Česká republika byla a je aktivní součástí mezinárodní koalice, která bojuje proti Islámskému státu,“ dodal.

„Česká republika není jenom formálním členem (mezinárodní koalice proti IS), ale velmi aktivní členem,“ řekl Sobotka českým novinářům. Upozornil, že Irák je v posledních dvou letech největším dovozcem zbraní z Česka. Do blízkovýchodní země putovaly například munice, samopaly či bitevníky L-159 ALCA. Právě pilotům a technikům, kteří se o tyto letouny starají, pomáhají dosud s výcvikem v Iráku tři desítky českých vojáků. „Bojujeme společně s Iráčany, s Kurdy proti Islámskému státu a snažili jsme se Iráku poskytovat maximální podporu,“ uvedl předseda české vlády.

Kromě vojenské podpory se snaží Česko podle Sobotky pomáhat také v humanitární oblasti. Česká pomoc se soustřeďuje na podporu lidí, kteří se v důsledku bojů ocitli mimo domovy. „Pomáháme dětem, pomáháme z hlediska vzdělávání, snažíme se zlepšit situaci lidí, kteří museli utéct před fanatiky z Islámského státu,“ řekl Sobotka. Ještě před jednáním poznamenal, že chce s Abádím i dalšími iráckými představiteli hovořit také o tom, co by Česko, ale i celá Evropská unie mohly udělat, aby vytvořily podmínky pro návrat iráckých uprchlíků.

Do Iráku z Česka v letech 2012 až 2016 putovala humanitární pomoc ve výši 93,6 milionu korun. Letos na pomoc blízkovýchodní zemi Česká republika vydala už 65,5 milionu korun.

Třetí linie spolupráce s Irákem se podle předsedy vlády týká budoucnosti: obnovy oblastí zničených boji. V tom vidí Sobotka značný potenciál pro uplatnění českých firem. „My jsme se do značné míry té šance už chopili,“ uvedl premiér. Připomněl, že řada soukromých firem již s Irákem uzavřela významné obchodní dohody. Zatím to byly především zbraně, do budoucna by ale české firmy mohly spolupracovat s Bagdádem například v petrochemickém průmyslu. V této oblasti mají Češi na co navazovat: podle úřadu české vlády dodaly až 60 procent současných iráckých kapacit na zpracování ropy firmy z bývalého Československa.

„Nabízíme i možnost účasti našich strojírenských firem při rekonstrukci a rozvoji iráckých rafinerií,“ řekl Sobotka po schůzce s předsedou irácké vlády.

Kromě premiéra Abádího dnes Sobotka v Bagdádu jednal také s iráckým prezidentem Fuádem Masúmem a předsedou parlamentu Sálimem Džabúrím. V etnicky i nábožensky rozděleném Iráku se tak český premiér setkal se zástupci tří hlavních skupin. Zatímco Abádí zastupuje většinové šíity, Džabúrí je představitelem sunnitů a prezident Masúm je Kurd.

Sobotka dvoudenní návštěvu Iráku zahájil v sobotu, vzhledem ke špatné bezpečnostní situaci v zemi ale vláda veřejnost o jeho cestě neinformovala předem. V sobotu si premiér prohlédl Irácké národní muzeum, dnes ho čekala politická jednání. Na bezpečnost kolony s premiérem po celou dobu dohlíží v ulicích Bagdádu mnoho desítek příslušníků místní policie a armády.

ČR má dlouhou tradici vztahů s Irákem. Bývalé Československo s ním navázalo diplomatické styky už v roce 1933.

Od roku 2014 je ČR členem koalice bojující proti IS, podílí se především na stabilizaci osvobozených území. Do letošního května působil na půlroční misi v západním Iráku tým českých vojenských zdravotníků. Na základně Balad severně od irácké metropole pracuje letecký poradní tým české armády, který pomáhá především s výcvikem pilotů a techniků irácké armády, kteří pracují s českými letouny L159 ALCA. V Bagdádu od letošního dubna působí také pět českých policistů, kteří se zabývají výcvikem místních strážců zákona.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…