Sobotka opozici neustoupí, generální ředitelství bude

17.07.2014 11:06 | Zprávy

Generální ředitelství státní služby začne podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) od ledna fungovat i přes obstrukce opozice při projednávání novely služebního zákona. Vláda si za svou novelou stojí, od generálního ředitelství neustoupí. Novinářům to dnes řekl premiér. Opoziční TOP 09 a Starostové a ODS chtějí schvalování novely blokovat, dokud koalice nepřistoupí na jejich požadavky.

Sobotka opozici neustoupí, generální ředitelství bude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze sněmovny. Na programu mimo jiného i služební zákon

Jednou ze zásadních podmínek ODS a TOP 09 je to, aby nad úředníky nestálo nové generální ředitelství státní služby. To Sobotka ve čtvrtek odmítl. „Generální ředitel bude mít klíčovou pozici, odstíní politické tlaky,“ řekl premiér.

Už jen to, že tento institut bude existovat, bude podle něj zárukou, že po volbách, které změní vládnoucí reprezentaci, nebude docházet k politicky motivovaným čistkám ve státní správě.

„Těžko si lze představit, že generální ředitelství zrušíme, aniž by se zákon rozpadl," uvedl premiér. Podle něj má generální ředitel státní služby klíčovou roli. Jeho funkční období se nekryje s obdobím vlády. Má „odstiňovat politické tlaky" a být překážkou „politicky motivovaných personálních změn", podotkl Sobotka. S opozicí chce podle něj koalice o jejích připomínkách jednat, vydírat se prý ale nenechá.

Od 1. ledna bude platit zákon o státní službě, a to včetně generálního ředitele státní služby

Sobotka podotkl, že nerozumí postupu TOP 09 a ODS a jejich obstrukcím. Podle něj v opozici selhávají, označil jejich blokování normy za mediální bublinu. „Zákon už je platný. Podle schválené legislativy je účinný od ledna, zdrží se jen novely. Nezabrání se tedy účinnosti a vzniku generálního ředitelství," uvedl premiér.

Podle Dienstbiera je generální ředitel „stavebním kamenem" a nástrojem k odpolitizování státní správy. O pozměňovacích návrzích, které k normě padly, by měl s opozicí jednat vyjednávací tým. Dienstbier je jeho členem.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…