Sobotka se obává summitu NATO a negativního hodnocení naší armády

03.05.2014 13:31

Česká armáda může být negativně hodnocena na podzimním summitu Severoatlantické aliance, který se uskuteční ve Velké Británii, obává se premiér Bohuslav Sobotka. Ministerstvo obrany má podle něj v několika měsících potvrdit, že je schopno dostát spojeneckým závazkům. Armáda by zároveň měla rozvíjet ty schopnosti, které po ní bude NATO požadovat v případě dalšího zhoršení bezpečnostní situace v Evropě, řekl v rozhovoru s ČTK.

Sobotka se obává summitu NATO a negativního hodnocení naší armády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Na podzim se uskuteční ve Velké Británii summit NATO na vrcholné úrovni. Já se obávám, že Česká republika nemusí dostat úplně jedničku ze všech oblastí připravenosti, tam, kde jsme slíbili spojencům, že jsme schopni pomoci," řekl ČTK Sobotka.


Premiér zopakoval, že v příštím roce chce zastavit pokles výdajů na obranu, který se stal trendem posledních let. Po nedávném setkání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že by silový resort měl v roce 2015 dostat alespoň stejnou částku jako letos. „Myslím si, že to bude velmi dobrý signál i našim spojencům. Ale hlavně to bude šance na to, aby armáda koncepčně rozvíjela ty schopnosti, které po nás spojenci budou požadovat v případě, kdyby, nedej bože, došlo k nějakému dalšímu vyhrocení bezpečnostní situace," řekl Sobotka.

Američané nás kritizují za nízké výdaje na obranu

Ministerský předseda se nedávno sešel s náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem, který pokles zbrojních výdajů dlouhodobě kritizuje. Sobotka řekl, že chce nadále pokračovat v jednáních s armádními špičkami i ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).
Šéf resortu nedávno sklidil kritiku od svého amerického protějšku Chucka Hagela, neboť Praha vydává na obranu jen jedno procento HDP, přitom se členstvím v NATO zavázala k dvouprocentnímu příspěvku. Američané chtějí, aby se evropské země mnohem aktivněji zapojovaly do společné alianční obrany.

S povinnou vojnou kvůli ukrajinské krizi se zatím nepočítá

V souvislosti s vyhrocenou situací na východě Evropy nepočítá vláda s obnovením povinné základní vojenské služby. „Rozhodně tímto směrem uvažovat nebudeme," zdůraznil Sobotka. Premiér připomněl, že u zavedení plně profesionálního vojska byla sociální demokracie. „My si myslíme, že to bylo správné rozhodnutí, které mimo jiné umožnilo zefektivnit výdaje na zajištění obrany," uvedl premiér.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

8:05 Tak se mi zase ozval... Pohlavní údy a konečníky létaly! Ivan Vyskočil se znovu střetl s mužem, který mu nabízel milion za odmítnutí vyznamenání od Zemana

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Humbuk kolem sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích i zastavení…