Sobotka v Brně podpořil plánovanou investici Amazonu

03.02.2014 21:30

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes v Brně podpořil plánovanou téměř třímiliardovou investici amerického Amazonu. Po jednání s brněnským primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) slíbil státní garanci za chybějící přivaděč z dálnice D1. Sobotka to řekl novinářům. O záměru Amazonu bude příští týden ještě jednat brněnské zastupitelstvo.

Sobotka v Brně podpořil plánovanou investici Amazonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Právě chybějící exit je při vyjednání města s novým investorem a developerem CTP, který investici Amazonu v Brně připravuje, klíčový. „Bude to pro nás jak rozpočtová priorita, tak priorita z hlediska činnosti Ředitelství silnic a dálnic," uvedl Sobotka. Podle něj kvalitní dopravní napojení průmyslové zóny Černovická terasa může pomoci i příchodu dalších investorů.

 Investici Amazonu minulý týden podpořil i nový ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku Andrej Babiš

Další distribuční sklad internetového obchodu Amazon má stát v Dobrovízi u Prahy. V úterý kvůli němu zasedne tamní zastupitelstvo, kterého se zúčastní i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). I existenci dobrovízského centra Sobotkova vláda podporuje. „Budu se osobně věnovat klíčovým přímým investicím, na které má ČR šance," uvedl premiér.

Investici Amazonu minulý týden podpořil i nový ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku Andrej Babiš (ANO). Připomněl, že pokud Amazon nepostaví centrum v Česku, bude investovat raději v Polsku nebo na Slovensku.

O stavbě skladu amerického internetového obchodu Amazon v Brně stále není rozhodnuto. Smlouvu mezi městem a Ředitelstvím silnic a dálnic o vybudování nového dálničního exitu musí posoudit zastupitelstvo. Smlouva je podmínkou pro prodej pozemků společnosti CTP, která je dále poskytne Amazonu.

Amazon chce brněnské distribuční centrum otevřít v září

V aktuální smlouvě mezi městem a CTP se developer zavázal zaplatit za pozemky pro halu Amazonu 214 milionů korun. Dalších 56 milionů korun by zaplatil za dopravní opatření před postavením dálničního sjezdu a také za pomoc s výkupy pozemků pro tuto stavbu. Podmínky dohody s městem a případné dodatky ke smlouvě má řešit ještě zastupitelstvo 14. února.

Amazon chce brněnské distribuční centrum otevřít v září, aby z něj stihl obsloužit předvánoční trh. Práci tam má najít minimálně 1500 lidí, před Vánocemi ještě více. Odpůrci stavby poukazují na neúnosnou dopravní situaci v městské části Slatina, kterou další nákladní automobily ještě zhorší. Dálniční sjezd přitom může stát nejdříve v roce 2017, což Sobotka dnes potvrdil.

Problémy provází i plánovaná stavba skladu Amazonu u Dobrovíze. Místní obyvatelé výstavbu loni zamítli v lidovém hlasování. Obávají se zejména nárůstu dopravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valí se to všechno ven. Průšvih v Národní galerii v Praze se prý netočil jen kolem Fajta. Padla další jména

16:04 Valí se to všechno ven. Průšvih v Národní galerii v Praze se prý netočil jen kolem Fajta. Padla další jména

Organizace Transparency International ČR (TI) zaslala Ministerstvu kultury svá zjištění o možných po…