Sobotka vyzval Macrona, aby francouzské firmy zvýšily platy českým zaměstnancům. Ten nabídl „intenzivní dialog“

24.06.2017 19:14 | Zprávy

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se neustále snaží vyjednávat vyšší platy českých zaměstnanců v zahraničních firmách. Naposledy to zkusil při jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Zároveň s ním také hovořil o otázce migrační krize. Uvedly to dnešní Lidové noviny.

Sobotka vyzval Macrona, aby francouzské firmy zvýšily platy českým zaměstnancům. Ten nabídl „intenzivní dialog“
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

„Vyzval jsem francouzského prezidenta, aby také jejich firmy zohlednily problém velkých platových rozdílů a aby také francouzské firmy sáhly k rychlejšímu zvyšování platů pro naše zaměstnance,“ uvedl Sobotka. 

Česko je přitom s Francií poměrně na kordy, francouzský premiér totiž naši vlast zkritizoval kvůli odporu k přerozdělení žadatelů o azyl i kvůli sociálnímu dumpingu. Podle něj západní firmy najímají levnější pracovní sílu z východu. Macronova kritika se snesla i na Polsko a Slovensko. A jeho slova byla velmi rázná – mluvil dokonce o zrádném a cynickém přístupu těchto zemí, za něž by měl následovat trest. 

Postoj francouzského prezidenta pak podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová, která volila diplomatičtější slova. Ale i ona upozornila na to, že Evropská unie je založena na společných hodnotách, píší Lidové noviny. 

Sobotka si však podle tisku debatu s Macronem pochvaloval – hovořil o ní jako o velmi otevřené. A zároveň také uvedl, že Macron přišel s nabídkou intenzivního dialogu. „Myslím, že jsme všichni pochopili, že je to dobrý příspěvek k tomu, abychom udrželi Evropskou unii pohromadě. Že pokud máme rozdílná stanoviska v některých oblastech, je třeba hledat nějaké rozumné, pragmatické řešení pro Evropskou unii jako celek,“ uvedl český předseda vlády, jenž se domnívá, že zvolení Macrona do čela země galského kohouta by mohlo přispět k tomu, aby se věci pohnuly. 

„Jeho vstup na evropskou scénu může znamenat určitý rychlejší pohyb v Evropské unii a může to být jistý katalyzátor,“ dodal Sobotka.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…