Sobotka vyzval k propuštění pozorovatelů zadržených na Ukrajině

26.04.2014 12:19

Vláda požaduje propuštění mezinárodního týmu pozorovatelů zadržených na Ukrajině, mezi nimiž je i Čech. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka. Proruští separatisté je mají pustit na svobodu a umožnit jim, aby nadále svobodně vykonávali svou pozorovatelskou činnost, uvedl. Separatisté ale tým považují za špióny NATO a chtějí jej vydat jen výměnou za jiné zajatce.

Sobotka vyzval k propuštění pozorovatelů zadržených na Ukrajině
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Bohuslav Sobotka na akci mimo jiné zdůraznil, že ČR není pro sankce proti Rusku

„Jednoznačně trváme na tom, aby pracovníci a účastníci mise byli propuštěni a aby jim bylo umožněno volně působit na Ukrajině a monitorovat situaci, která tam je," řekl Sobotka. Podle premiéra se jedná o zcela standardní pozorovací misi, jež pracuje po dohodě mezinárodního společenství s Kyjevem.

„Myslím si, že takovéto věci nepřispívají ke zklidnění situace a Česká republika opakovaně deklarovala svůj zájem na politickém a diplomatickém řešení celé krize na Ukrajině. Tyto kroky bohužel přispívají k eskalaci," uvedl Sobotka.

Premiér v pátek požádal ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby diplomacie přispěla k řešení situace. Sobotka doufá, že pozorovatelé budou brzy propuštěni. Vzniká situace podle něj nicméně dokazuje, že krize na Ukrajině je opravdu složitá.

Podle původních informací má mezinárodní pozorovatelský tým spadat pod misi OBSE. Organizace však v pátek oznámila, že zadržení pozorovatelé nejsou z OBSE, ale ze speciálního týmu, který na základně Vídeňského dokumentu monitoruje odzbrojení. Stejně se pro ČTK vyjádřila i mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny dnes oznámili, že v pátek zadrželi „zvědy z NATO". „Nejsou rukojmí, ale váleční zajatci," řekl již dříve podle APA jeden z vůdců separatistů Vjačeslav Ponomarjov, který je zároveň samozvaným starostou Slavjanska. V pátek prohlásil, že ve skupině pozorovatelů byl vojenský špión najatý ukrajinskou vládou.

Zásah proti inspektorům označilo ukrajinské ministerstvo zahraničí za další důkaz, že ozbrojenci na východě Ukrajiny nejsou mírumilovní demonstranti, jak tvrdí Moskva, ale teroristé.

Německé ministerstvo zahraničí zřídilo ve východoukrajinském Doněcku krizový štáb, který se snaží povstalce k propuštění pozorovatelů přinutit diplomatickou cestou. Německá média to ale považují za obtížné řešení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jno, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…