Sobotka vyzývá Rusko: Zasaďte se o propuštění vězněných členů OBSE

02.05.2014 21:09

Rusko by mělo působit na promoskevské radikály na východě Ukrajiny, aby propustili vězněné členy pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK to v rozhovoru řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka vyzývá Rusko: Zasaďte se o propuštění vězněných členů OBSE
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na mítinku ČSSD v Moravské Třebové
reklama

Mezi vězněnými pozorovateli je i jeden český voják. „V tomto má jednoznačnou odpovědnost a rozhodující roli Rusko, které se podílelo na schválení působení OBSE na Ukrajině. A nyní by mělo nepochybně působit na proruské ozbrojence, aby pozorovatele OBSE propustili," řekl ČTK Sobotka.

Předseda vlády věří, že věznění členové mise budou co nejdříve propuštěni, aniž by se jim něco stalo. Nyní však nemá žádné nové informace, z nichž by se dalo odvodit, že budou v nejbližší době puštěni na svobodu. „Panuje tady rozsáhlá diplomatická iniciativa zemí, jejichž příslušníci byli zadrženi," řekl.

Za osvobození pozorovatelů OBSE bojuje řada světových politiků v čele s americkým prezidentem Barackem Obamou. I on zdůraznil, že ve věci jejich osvobození musí sehrát klíčovou roli Moskva. „Mezinárodní společenství nebude spokojeno, dokud Rusko v této věci něco nepodnikne," řekl Obama. Také Evropská unie žádá propuštění všech zadržovaných včetně pozorovatelů OBSE.

Ozbrojenci stále drží šest zástupců OBSE

Proruští separatisté ve východoukrajinském Slavjansku od čtvrtka pokračují ve vyjednávání o výměně zadržovaných inspektorů. Agentuře Interfax to řekl jeden z vůdců povstalců a samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov. „Doufáme, že je vyměníme za naše sympatizanty, které Kyjev zadržuje," řekl o misi OBSE Ponomarjov.

Sedm zástupců OBSE zadrželi ozbrojenci ve Slavjansku 25. dubna. Mezi zadrženými byli tři němečtí vojáci a jeden německý tlumočník a dále Čech, Polák, Dán a Švéd. Ze zdravotních důvodů separatisté později propustili zadržovaného Švéda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

15:39 Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

Exministr zahraničí Tomáš Petříček nebude poslancem. Rezignoval na kandidaturu v říjnových volbách. …