Sobotka z Jižní Koreje: Mohli bychom společně spolupracovat v obranném průmyslu

25.02.2015 20:50

Ekonomická spolupráce České republiky a Jižní Koreje by mohla v budoucnu kromě převažujícího automobilového průmyslu zahrnout také obranný či jaderný průmysl. Během své návštěvy Soulu to dnes novinářům řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotka z Jižní Koreje: Mohli bychom společně spolupracovat v obranném průmyslu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Je dobré si uvědomit, že tohle je velký trh, 50 milionů obyvatel v Korejské republice vytváří velmi zajímavý trh pro řadu našich firem. Je tady šance pro potravinářské firmy, export českého piva do Koreje. Je tady podle mého názoru šance i pro české technologické firmy a pro firmy v oblasti obranného průmyslu. Korea má velkou armádu, má poměrně významný obranný rozpočet a počítá s tím, že bude tyto finanční prostředky vynakládat i v příštích letech. Takže já si myslím, že je tady šance možná i na některé společné projekty v oblasti obranného průmyslu," uvedl český premiér.

"Samozřejmě Korejci mají zájem investovat v České republice, například i v oblasti infrastruktury. Rádi by se zúčastnili výběrového řízení v okamžiku, kdy se rozhodneme, jak budeme pokračovat z hlediska výstavby nových jaderných bloků," konstatoval dále Sobotka s poukazem na možné tendry na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany.

Své zastoupení dnes v Jižní Koreji otevřela agentura CzechInvest

"Česká republika je (v Jižní Koreji) vnímána velmi pozitivně, je vnímána jako země zajímavých příležitostí pro korejské podnikatele a já se snažím ten pozitivní dojem při své návštěvě podtrhnout. Ve světě rostou preference zemí, které dokážou být politicky a bezpečnostně stabilní. My máme stabilní finanční sektor, máme v pořádku hlavní makroekonomické parametry, jako je zadlužení, jako je inflace. Máme sociální smír v České republice, takže máme řadu výhod pro korejské investory," podotkl předseda české vlády.

"Existuje také velký rozdíl v ceně práce, ty naše jsou zhruba na jedné třetině nákladů, které třeba v oblasti průmyslu vynakládají tady v Koreji. Takže i z tohoto hlediska je ČR pro korejské průmyslové investory zajímavou lokalitou," dodal Sobotka.

Své zastoupení dnes v Jižní Koreji otevřela agentura CzechInvest. V Soulu to oficiálně oznámili premiér Sobotka a generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera u příležitosti setkání s korejskými partnery a podnikateli. "Potřeba zřídit nové zastoupení CzechInvestu vznikla díky úspěšně se rozvíjejícím vztahům s Koreou a silnému investičnímu potenciálu této země," konstatoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Už loni společnosti Nexen Tire a Hyundai Mobis oznámily významné investice v České republice a brzy můžeme očekávat další," dodal.

Český porcelán Dubí v Koreji

Mezi firmy, které dojednaly v Jižní Koreji nové kontrakty, patří i společnost Český porcelán Dubí. Ta do této východoasijské země vyveze v příštích pěti letech porcelán v hodnotě minimálně pět milionů dolarů. Společnost dnes v Soulu uzavřela pětiletou smlouvu s korejskou společností Dohkwang Trading Corporation, sdělila ČTK mediální zástupkyně firmy Libuše Maxová.

Zástupci Českého porcelánu jsou součástí podnikatelské delegace, která při návštěvě Jižní Koreje doprovází premiéra Sobotku. "Smlouva navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci obou stran a zajišťuje trvalý prodej českého porcelánu v Korejské republice. Česká strana se zavazuje dodávat a Dohkwang Trading Corporation odebrat porcelánové zboží v minimální hodnotě milion USD ročně, podle smlouvy tedy celkem za pět milionů dolarů," uvedla Maxová s tím, že po uplynutí pěti let bude smlouvu možné prodloužit.

Obsah dodávek do Koreje bude z největší části tvořit tradiční porcelán dekorovaný modrým kobaltem pod glazuru. "Jde o tradiční cibulák, který doplní nový tvar porcelánu s názvem Praha, nedávno vyvinutý právě na popud korejského partnera," doplnila Maxová. Tradiční cibulák vyváží firma kromě Evropy například i do Japonska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já se zblázním! Hanebné. Jéžišmarja! Miroslava Němcová se v ČT smála, okřikovala i naříkala. A vyslechla si své

9:12 Já se zblázním! Hanebné. Jéžišmarja! Miroslava Němcová se v ČT smála, okřikovala i naříkala. A vyslechla si své

Radek Vondráček, Miroslava Němcová, Jiří Dienstbier, Stanislav Grospič. Čtveřice hostů Událostí, kom…