Sochař Černý: Nazvat Knížáka "kriploidním čů*ákem" bylo nepřesné

28.02.2012 21:14

Za vulgární označení mužského přirození, k němuž výtvarník David Černý přirovnal někdejšího šéfa Národní galerie se má dle soudu omluvit. Sochař se ale diví. Prý už své pardon za "nepřesnou" formulaci Knížákovi sdělil. A tak se plánuje odvolat.

Sochař Černý: Nazvat Knížáka "kriploidním čů*ákem" bylo nepřesné
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

Bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák uspěl v úterý u pražského městského soudu se žalobou na ochranu osobnosti. Ohradil se proti České televizi (ČT) a výtvarníku Davidu Černému, který Knížáka v televizním pořadu označil vulgárním výrazem pro mužské přirození, čů*ákem.

Podle soudu má nárok na omluvu od umělce i od televize. Knížák podal na Černého a ČT žalobu, v níž se po obou kromě omluvy domáhal i finančního odškodnění za vulgární výrazy, které Černý pronesl právě na adresu Milana Knížáka.

Sochař: Čů*ák byl nepřesný. Omlouvat se dál nebudu

Sám Černý, který je v současné době nemocný, ale považuje věc za uzavřenou. "Omluvu už jsem řekl, když jsem uvedl, že přirovnání k mužskému přirození, tedy čů...ku, je nepřesné," řekl ParlamentnímListům.cz umělec. "Mělo by to stačit, pravděpodobně se odvolám," vzkázal sochař z postele s tím, že vše bude řešit až poté, co mu bude lépe.

ČT se vytáčí: Věc právníků

To Česká televize se z verdiktu soudu raduje. "Považujeme za úspěch, že nemusíme platit pět set tisíc ani náklady na soudní řízení, jak požadoval pan Knížák," řekla ParlamentnímListům.cz mluvčí České televize Michaela Fričová.

Česká televize odvysílala slova Davida Černého v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého. Dokument podle žaloby obsahoval Černého slovní spojení: "Protože je to čů*ák. Protože je to nafoukanej, kriploidní čů*ák."

Po České televizi exředitel galerie požadoval půl milionu korun, po Černém žádal 150 tisíc korun. V tomto bodě mu ale soud nevyhověl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jana Šulcová
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…