Sociální bydlení není pro nepřizpůsobivé, říká kandidát na starostu Prahy 3 Petr Venhoda

5. 9. 2018 18:51

V Praze nebývale rostou nejen ceny bytů, ale také nájemného. Zvyšující se výdaje za bydlení musí řešit stále více Pražanů. Jedním z těch, kteří v metropoli prosazují větší rozvoj sociálního a dostupného bydlení, je Petr Venhoda, který v komunálních volbách kandiduje na starostu Prahy 3.

Sociální bydlení není pro nepřizpůsobivé, říká kandidát na starostu Prahy 3 Petr Venhoda
Foto: archiv P. Venhody
Popisek: Kandidát na starostu Prahy 3 Petr Venhoda.

Průměrná cena pronájmu bytu v Praze se za poslední rok zvýšila o bezmála deset procent. Tržní nájemné za byt o velikosti 60 m2 se vyšplhalo až k 20 tisícům korun za měsíc. „Mnoho pracovitých a zodpovědných lidí se dostává do složité situace a je třeba jim pomoci. Například matka samoživitelka, která má dvě děti, dá až dvě třetiny příjmu za bydlení. V Praze je třeba více podporovat rozvoj sociálního a dostupného bydlení,“ hodnotí současnou situaci na trhu s byty v metropoli Petr Venhoda, jehož cílem je zajistit dostupné bydlení nejen na Praze 3, kde se uchází o post starosty.

Tvrdě proti neplatičům a podvodníkům

Lidem v bytové nouzi a bez domova má pomoci připravovaný zákon o sociálním bydlení. Podle Petra Venhody se ale musí zajistit, aby nabízená podpora nebyla zneužívána nepřizpůsobivými obyvateli – dlouhodobými neplatiči a chronickými příjemci sociálních dávek. „Každý se může dostat ne vlastní vinou do obtížné situace, kdy bude potřebovat pomoc. Záchranná sociální síť musí fungovat. Pokud se ale někdo nesnaží svoji situaci změnit, nechce pracovat, není možné, aby mu byly poskytovány výhody, které platí obec nebo stát,“ zdůrazňuje kandidát na starostu Prahy 3, který chce tvrdě zakročit i proti nájemcům obecních bytů, kteří byty dál nelegálně pronajímají a vydělávají tak na obecním majetku.

Z dostupného bydlení profitují všichni

Dostupné bydlení pomáhá řešit nejen obtížné životní situace jednotlivců. Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovníků v profesích, které jsou nezbytné pro správný chod města. Chybí zdravotnický personál, učitelé, policisté, hasiči. Právě nabídka dostupného bydlení by mohla mimopražské přilákat. „Zatraktivnit práci v metropoli by u těchto profesí výrazně pomohlo, pokud by k zaměstnaneckým benefitům patřil i obecní byt s přijatelným nájemným. Městské části však dnes disponují jen malým počtem volných bytů. Situaci zatím výrazně nezlepšuje ani Fond rozvoje dostupného bydlení hl. m. Prahy. To se musí změnit,“ připomíná Petr Venhoda a slibuje, že v případě úspěchu v komunálních volbách bude bojovat za dostupného bydlení i při jednáních na pražském magistrátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…