Sociálním pracovníkům na Praze 5 nově slouží hovorna, zde mají klid pro dětské klienty, prozradil místostarosta

13.10.2013 9:35

Jedním z cílů novely zákona o sociálně právní ochraně bylo vytvoření podmínek pro kvalitní výkon sociálně-právní agendy. Především šlo o zavedení moderních nástrojů sociální práce - vyhodnocení situace dítěte a rodiny, stanovení individuálního plánu ochrany dítěte a pořádání případových konferencí, sdělil k tomu redakci zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit.

Sociálním pracovníkům na Praze 5 nově slouží hovorna, zde mají klid pro dětské klienty, prozradil místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Podmínky pro kvalitní výkon odpovědné agendy sociálního pracovníka jsou vytvářeny prostřednictvím tzv. standardizace. Sociálně-právní ochrana dětí je agendou v přenesené působnosti vykonávanou úřadem na základě standardů kvality práce. Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) je tedy povinno se řídit při výkonu sociálně-právní ochrany standardy kvality sociálně-právní ochrany.

JUDr. Petr Lachnit dále uvádí: „Naplněním jednoho ze standardů bylo i zřízení speciální místnosti `hovorny` na našem úřadě. Hovornu mají k dispozici sociální pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Hovorna vznikla uvolněním jedné kanceláře v budově úřadu MČ Praha 5. Nová hovorna je reakcí na to, že v minulosti probíhaly pohovory s dětmi v kancelářích sociálních pracovnic nebo kurátorek. Do kanceláří při pohovorech velmi často vstupovaly další osoby, zvonily telefony a celkově byla atmosféra pro vedení pohovoru ne zcela optimální.“

Městská část Praha 5 proto podpořila zřízení přátelsky laděné místnosti – hovorny, pro provádění pohovorů s dětmi. Děti při jednání s kurátory nebo sociálními pracovníky totiž potřebují navodit pocit bezpečí a domácího prostředí, zapomenout na to, že jsou na úřadě.  Právě tomu pomáhá nově zřízená hovorna. Hovorna je vybavená gaučem, hračkami, kreslícími potřebami a dalšími pomůckami vhodnými k objasnění vztahů v primární a širší rodině. Děti se v této hovorně cítí bezpečně a tím získávají pocit jistoty a možnost sdělení osobních témat, která jsou pro ně stresující. Sociální pracovnice pak může vést rozhovor s dítětem dle zásad vedení rozhovoru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…