Sociolog Ivo Možný: Muslimové nenachází sebeúctu a mění se v teroristy. A pohrdají námi, ,,divnými lidmi"

19.01.2015 9:31

V naší civilizaci žije nadbytek mladých muslimských mužů, kteří u nás nenacházejí zdroje mužné identity a sebeúcty, a tak se stávají zběsilými teroristy. A navíc vědí, že my „divní lidé“ jsme v menšině. Tak vidí problematiku islámu v Evropě sociolog Ivo Možný.

Sociolog Ivo Možný: Muslimové nenachází sebeúctu a mění se v teroristy. A pohrdají námi, ,,divnými lidmi"
Foto: Archiv
Popisek: Mohamed Merah

„Evropa stojí před nutností nejen tolerovat, ale také opravdu až ke kořenům pochopit svou velkou a dynamickou muslimskou subkulturu. Stala se už nezvratně součástí evropské kultury a bude v ní hrát stále významnější úlohu,“ myslí si Možný. Je ale údajně velkou otázkou, zda sebelepší systém sociálních dávek, sebeangažovanější působení terénních sociálních pracovníků, ba i sebelepší integraci do našeho vzdělávacího a zaměstnaneckého systému budou muslimové vnímat jako lepší alternativu k tomu, co jim nabízí muslimská komunita.

Sociolog rovněž míní, že nemůžeme ani o píď ustoupit teroru. „I já jsem Charlie. Ale nemohu nevidět, že před Evropou stojí i velká výzva pochopit, z jakých kořenů vyrůstá strach, který je oním dračím vejcem v islámu v konfrontaci s naší civilizací. Ten  spolu s nadbytkem mladých mužů, kteří v této naší civilizaci nenacházejí zdroje mužné identity a sebeúcty, pak plodí zběsilé teroristy,“ myslí si Možný.

Tento latentní strach navíc dle jeho názoru tvoří třaskavou směs s latentním pohrdáním: „muslimové vědí, že my, divní lidé, jak říkají kulturní antropologové (WEIRD – Western, Educated, Individualistic, Rich and Democratic), jsme v lidstvu menšinou. Je nás sotva miliarda a ubývá nás, neboť jsme si osvojili trvale neudržitelné reprodukční strategie. Demografie je silnější než ideologie,“ uzavírá sociolog komentář na názorové straně Lidových novin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…