Sociolog o muslimech: I oni z nás mají strach. Děsí je třeba náš feminismus...

06.12.2015 11:23

Nejen Evropa má strach z islámu, ale také islám má strach z Evropy. Tvrdí to uznávaný sociolog Ivo Možný, laureát letošní ceny nadačního fondu Neuron za přínos světové vědě. Radikalizace mladých muslimů vzniká podle něj také ze strachu o obranu jejich tradičních hodnot. Muslimové se podle Možného obávají toho, že je současná evropská společnost, feminismus a odklon od rodiny ohrožují.

Sociolog o muslimech: I oni z nás mají strach. Děsí je třeba náš feminismus...
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Populační deficit a budoucnost Evropy by měli zachránit vzdělaní Evropané a uvědomit si, že největším bohatstvím nejsou peníze, ale vlastní děti, řekl v rozhovoru s ČTK Možný. Muslimská společnost je ukotvena v rodině, kde důležitou roli hraje žena jako nositelka života. Rodí děti a její hlavní role spočívá v péči o rodinu. V Evropě se v posledních desetiletích razí zcela opačný trend a počet bezdětných žen vzrostl až na pětinu. Tradiční ženská moc zeslábla a ženy hledají moc a uplatnění tam, kde je dříve měli muži.

"Arabové, u nichž byla moc mezi muži a ženami vyvážená tak, že si nekonkurovali, jsou z Evropy zděšeni. Bojí se, že by se jejich ženy mohly stát feministkami," říká Možný s úsměvem.

Na vině migrační krize je i globální oteplování

Nikdo podle něj neví, co přinesou další roky. Evropa se bude s uprchlickou krizí vyrovnávat další čtvrt století, poznamenal. Na problém s migrací, který v současnosti Evropa řeší, se začalo podle Možného "zadělávat" v 70. letech minulého století. Od té doby se starý kontinent potýká s populačním deficitem. To jsou tři generace.

V okolních zemích kolem Evropy, zejména na severu Afriky a Blízkém východě, naopak v té době vznikal populační přetlak. Rodilo se hodně dětí, které neumíraly na dětské nemoci. Právě v té době se rodily ty davy mladých mužů, kteří nyní převládají mezi běženci proudícími do Evropy, uvedl sociolog. Možný připomněl, že na vině migrační krize je i globální oteplování. Největší poušť světa, africká Sahara se rozpíná a ze savan vytlačuje na sever pastevce. "To všechno muselo vyústit v migrační krizi - vyhýbám se ji takto označovat, protože si myslím, že to je kalamita," konstatoval.

Řešení pro Evropu vidí v obnovení popularity rodičovství. Demografická krize je podle něj nebezpečná také proto, že vzdělané ženy rodí málo dětí. "Máme vysokou homogamii. Chytří si berou chytré, mají spolu chytré děti a ty chytře vychovávají, tak vzniká to, čemu se v sociologii říká, kognitivní elita. Na druhé straně jsou bohužel lidé nižších vrstev. Tam se ale rodina rozpadla víc než tam nahoře," uvedl. Podle statistik je nejvyšší podíl dětí narozených mimo v manželství v severních Čechách a na Ostravsku, v intelektuálních centrech Praze a Brnu je nižší.

"Záleží na tom, jestli si elity uvědomí, že rubáš nemá kapsy a že má-li po nich něco zůstat...Já kdybych byl dneska Karel Janeček (podnikatel a miliardář), tak budu mít deset dětí. To je jediný a poslední luxus," dodal Možný.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…