Šoféři nespokojení s nízkými platy přinutili hejtmana France řešit problém se Sobotkou

12. 1. 2016 6:07

O pokračování miliardového tendru na provozování autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji bude dnes jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou Královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Tendr na desetiletý provoz autobusových linek v kraji po roce 2017 kritizují odbory. Podle nich zadávací podmínky pětimiliardové soutěže povedou k podprůměrnému ohodnocení šoférů a požadují zrušení soutěže.

Šoféři nespokojení s nízkými platy přinutili hejtmana France řešit problém se Sobotkou
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Zeman a hejtman Lubomír Franc
reklama

Protesty řidičů autobusů odstartovala vloni na podzim takzvaná jablonecká výzva, při které řidiči po celé zemi oblékli na protest proti nízkým platům výstražné vesty. Nespokojení řidiči se snaží zakotvit do veřejných soutěží bod, který by jim zaručil vyšší mzdu. Vadí jim, že soutěže vypisované kraji hledí především na nízkou cenu, a přepravní společnosti pak na platech řidičů šetří.

Zrušení tendru v Královéhradeckém kraji požadují zástupci nespokojených řidičů i přes to, že v závěru prosince kraj odborům nabídl kompromisní řešení spočívající ve změnách zadávací dokumentace soutěže, která by nově řešila i odměňování řidičů.

"Pro nás jsou návrhy kraje naprosto chabé a nic neřešící. Počkáme, zda do toho zasáhne vláda, zda do toho zasáhne premiér," řekl koncem minulého týdne odborový předák z jablonecké místní organizace Busline Jiří Kuchynka. Podle něj změny řeší jen dodržování minimální mzdy. Odbory ale požadují, aby v zadání zakázek byla pro řidiče linkových autobusů zakotvena nejnižší mzda v podobě 1,75násobku minimální mzdy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …