Šok v Českém rozhlase: S islámem se nedohodneme. Musíme být ti silnější

25. 4. 2019 11:37

Počet mrtvých z útoků na Srí Lance se zatím ustálil na čísle 359. Zadrženo bylo 58 lidí a prezident země již požádal ministra obrany a šéfa policie, aby podali rezignaci, protože ignorovali mnohočetná varování, že se útoky chystají. A dlouholetý spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Hoffman říká, že počet oslavujících muslimů ukazuje na problém neslučitelnosti islámu s křesťanstvím. A varuje, že k obnovení řádu bude nutné použít právo silnějšího.

Šok v Českém rozhlase: S islámem se nedohodneme. Musíme být ti silnější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Hoffman, novinář, autor pravidelných komentářů Deníku, rozhlasový komentátor
reklama

Ve světle těchto útoků se novinářský veterán a komentátor Ivan Hoffman na Českém rozhlasu Plus zamýšlí nad tím, jaký je vztah mezi křesťanstvím a islámem. „Stovky křesťanů zabitých muslimy na Srí Lance jsou prý odvetou za útok na muslimy na Novém Zélandu, který zas byl odvetou za předchozí útoky muslimů na křesťany i jiné nevěřící. Jedná se o spirálu násilí, která sama od sebe jen tak neskončí,“ začíná chmurně Hoffman. I když se někteří muslimové od masakru distancují, dle Hoffmana je dost těch, kteří slaví, na to, aby bylo jasné, že máme problém.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10617 lidí

Ivan Hoffman konstatuje, že v otázce víry je těžké aplikovat strategie, kde vyhrávají obě strany. „Mezi křesťanstvím a islámem sice probíhá formální dialog, ale bez vyhlídky na nějaký hmatatelný výsledek,“ říká a dodává, že podle řady teologů je islám nereformovatelný a v zásadních otázkách není možné bez přepsání Bible či Koránu dosáhnout kompromisu. A mezi křesťanskými teology je prý několik odborníků na islám, ale mezi muslimy dle Hoffmana není nikoho, kdo by rozuměl něčemu jinému než Koránu.

Dle Hoffmana je islám a křesťanství zcela nekompatibilní. „Jejich koexistence je možná jen za předpokladu vlažnosti muslimů ve víře kombinované s křesťanskou láskou k nepříteli,“ říká. A dodává, že není ani možná mezi muslimy a ateisty: „Pokud to muslimové budou s šířením islámu sebevražedně přehánět, ateistům dojde trpělivost. Přestanou s dělením islamistů na hodné a na radikály a přistoupí k nějaké formě regulace a diskriminace, respektive k represi vůči šíření nenávistné ideologie.“

Fotogalerie: - Nešpory v katedrále

Nešpory jako součást modliteb na Slavnost Zmrtvých...
Nešpory jako součást modliteb na Slavnost Zmrtvých...
Nešpory jako součást modliteb na Slavnost Zmrtvých...
Nešpory jako součást modliteb na Slavnost Zmrtvých...
Nešpory jako součást modliteb na Slavnost Zmrtvých...
Nešpory jako součást modliteb na Slavnost Zmrtvých...

Sektářské násilí Hoffman spojuje s globalizací a říká, že rozklad tradičních kulturních a náboženských vazeb v do sebe uzavřených společenstvích zjevně není kompenzován multikulturní vzájemností. „Otevřená společnost je kontaminována chaosem, ve kterém dialog nic neřeší. Špatně se to říká, ale to, čím se obnovuje řád, nebývají nějaké win-win strategie, ale obyčejné právo silnějšího. A někdy jsou silnější barbaři,“ dodává mrazivé varování na závěr.

Celý komentář ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…