Šokující zážitek s Klausem ml. A padlo: Fialo, hrobeček!

14.03.2019 11:40

Kolem poslance ODS Václava Klause mladšího to dál jiskří. Už se ozval i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl a historik Petr Blažek. Zatímco Plesl označil Klausovy kritiky za chudáčky, historik Petr Blažek konstatoval, že Klaus mladší nemá vychování. Své tvrzení podpořil vzpomínkou.

Šokující zážitek s Klausem ml. A padlo: Fialo, hrobeček!
Foto: Vít Hassan
Popisek: Exprezident Václav Klaus a poslanec Václav Klaus ml. na Vítkově při příležitosti výročí vzniku Československa
reklama

Poslanec ODS Václav Klaus mladší na půdě Sněmovny prohlásil, že mu dění v českém Parlamentu připomíná situaci, ve které nacisté uložili Židům, aby si sami rozhodli o tom, koho přednostně pošlou do plynu. Při jaké příležitosti Klausovi vytanula na mysli tato hrůzná představa? Posílali čeští poslanci někoho na smrt? Nikoliv. Rozhodovali o zmírnění dopadů evropského nařízení o ochraně osobních údajů známého pod zkratkou GDPR.

Anketa

Vadí vám výrok Václava Klause ml. o EU a Židech?

3%
97%
hlasovalo: 21396 lidí

„Já si ještě dovolím shrnout trošku debatu. Já jsem řekl, jak budu hlasovat a proč. Ale přesto si nemůžu nevšimnout takového pocitu, který mám, že zase projednáváme něco, co občané České republiky nechtějí. To je nařízení Evropské unie, to sem přilítlo a my tady jenom zoufale teď hledáme, jak to trošilinku zmírnit, a trošku se o to hádáme. Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou,“ nešetřil kritikou EU Klaus.

Řadu svých kolegů poslanců tím zvedl ze židle. Předseda ODS Petr Fiala se za Klausova slova omluvil a zdůraznil, že ODS tento Klausův názor nesdílí. Spolustraníci dokonce Klause vyzvali, aby opustil poslanecký klub ODS.

Ten to odmítl s tím, že se raději nechá vyhodit. Své vystoupení vysvětloval tak, že už neví, jak ještě důrazněji upozornit na to, že do našeho práva v převážné většině jen implementujeme legislativu EU, což podle Klause v praxi znamená, že suverenita České republiky je omezená. Má jen obavy, že se najdou lidé, kteří jeho důrazné varování zneužijí a udělají z něj skoro antisemitu.

Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Ples se Klause zastal s tím, že Klaus hovořil o principu. Ti, kteří dnes Klause kritizují za údajně nevhodný příměr, jsou podle Plesla jen chudáčci, kteří se snaží Klause zlikvidovat. Šéfredaktorovi to připomíná hon na čarodějnice. Petr Fiala si podle Plesla kope „hluboký politický hrobeček“.

Historik Petr Blažek se na celý spor dívá značně odlišně, jelikož, jak se vyjádřil, osobně seznal, že Klaus mladší nemá vychování.

„Pamatuji si, jak jsem byl se svou tehdy jedenáctiletou dcerkou v roce 2017 na místě v Praze, kde přesně před pětasedmdesáti lety zaútočili Gabčík s Kubišem na Heydricha. Vyprávěl jsem ji, že to pro mne byli od dětství hrdinové, kteří provedli největší odbojový čin za nacistické okupace. Na místě u pomníku byla tehdy Jana Černochová, se kterou jsem se s potěšením pozdravil. Vedle stál Václav Klaus ml., s kterým jsem nikdy do té doby osobně nemluvil. Pozdravil jsem ho. Usmál se a obrátil se na mou dcerku, která má blonďaté vlasy. Pronesl: To je ale hezká árijská holčička. Co k tomu říci, ten chlap nemá vychování,“ napsal Blažek na sociální síti Facebook.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…