Šokující zprávy z Itálie. Přes 60 procent uprchlíků uniká z uprchlických táborů a jakékoli kontrole. Jdou nelegálně do dalších evropských zemí

04.06.2015 10:02

Výroky poslance Okamury, které upozornily na situaci uprchlíků v Itálii, vyvolaly mnoho komentářů a velkou vlnu čtenářského zájmu. Pátrali jsme hlouběji a zjistili další alarmující informace. Doslova sto tisíc uprchlíků téměř ihned po svém příchodu do Itálie uniklo z dohledu úřadů, a to jen za rok 2014.

Šokující zprávy z Itálie. Přes 60 procent uprchlíků uniká z uprchlických táborů a jakékoli kontrole. Jdou nelegálně do dalších evropských zemí
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Někteří odcházejí do Německa nebo Švédska, jiní okupují různé neobydlené prostory, bývalé kasárny nebo slumová města nebo se soustředí okolo center žadatelů o azyl. V Itálii, která čelí ekonomické recesi, to způsobuje obrovské problémy.

104 tisíc uprchlíků uniká jakékoli kontrole! Tedy přes 61 procent!

Deník L’Espresso provedl rozsáhlé vlastní šetření, v jehož průběhu porovnal údaje o uprchlících, kteří dorazili do Itálie, a jejich počty zaregistrované v táborech nebo jiných zařízeních na italském území. Výsledek je hrozivý: ze 170 tisíc uprchlíků, kteří v roce 2014 přišli do Itálie, pouze 66 tisíc je registrováno italskými úřady. Závěr: 104 tisíc uprchlíků uniká jakékoli kontrole! Tedy přes 61 procent!

Počty žadatelů o azyl jsou zvláště nízké u některých národností. Tak ze 52 tisíc Syřanů, kteří do Itálie přišli během roku 2014, požádalo o azyl v Itálii pouze 505, ze 43 865 Eritrejců pouze 480, z 8152 Somálců jen 852. „Zbytek? Zmizeli!“, uvádí deník s tím, že počet žadatelů o azyl v Itálii z některých jiných zemí je ovšem podstatně vyšší – v roce 2014 např. požádalo o azyl 10 138 Nigerijců, 9771 Malijců a 8556 Gambijců.

Kam se poděli?

Podle deníku velká část Syřanů, Eritrejců a Somálců odchází do Německa nebo Švédska, aby tam požádali o azyl, mnoho „zmizelých“ uprchlíků však zůstává v Itálii – v Římě jsou jich tři tisíce, žijí na ulicích, pod arkádami na nádraží Termini nebo v opuštěných bytech a kancelářích. Odhaduje se, že dalších pět tisíc je v provinciích Neapol a Caserta, sedmsetpadesát v bývalé olympijské vesnici v Turíně (o tom již Parlamentní listy informovaly). Další spí ve slumech nebo v opuštěných kasárnách, v kartonových přístřešcích nebo kolem kontejnerů u státních center pro žadatele o azyl. Ti, kteří nemají práci ani podporu od italského státu nebo Evropské unie, se živí různě – žebrotou nebo třeba prodejem nasbíraného kovošrotu.

Deník Courrier International, který zprávu italského listu převzal, uvádí, že získat přesná čísla z center pro uprchlíky bylo značně obtížné. Článek a zejména pak video ukazující, jak uprchlíci přelézají ploty a za benevolentního přihlížení italské armády opouštějí tábory, vyvolal v italské společnosti velkou debatu, v níž zejména pravicové strany požadovaly zpřísnění pravidel a lepší kontrolu nad imigranty. Tím spíše, že Itálie prochází ekonomickou recesí a každý den přichází o práci tisíce lidí.  

Zde je video, jak ilegální imigranti prchají z uprchlických táborů a přelézají jejich zdi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sap

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Reprezentuji smějící se bestie.“ Do boje o Radu ČT naskočil advokát, který si chce posvítit na hospodaření ČT. Budí hrůzu. U některých

15:27 „Reprezentuji smějící se bestie.“ Do boje o Radu ČT naskočil advokát, který si chce posvítit na hospodaření ČT. Budí hrůzu. U některých

Nic už nebrání tomu, aby Poslanecká sněmovna přistoupila k volbě čtyř nových členů Rady České televi…