Soros? Žid? Orbán odpálil otázku a smál se. Zkusili na něj vše

02.06.2021 7:14

S ustupující epidemií covidu se vrací „obyčejné" státní návštěvy, jak koneckonců dokládá i cesta srbského prezidenta Vučiće do Prahy. Jednou z nich byla i cesta maďarského premiéra Orbána do Velké Británie. Na britských ostrovech se ve slavném čísle 10 Downing Street setkal se svým protějškem, Borisem Johnsonem. Orbán je teprve druhý unijní premiér, který od Brexitu do Velké Británie zavítal. Johnsona ovšem za setkání s Orbánem čekala na domácí frontě kritika a maďarský premiér pak byl vystaven grilování od britských novinářů. Ale překonal ho s úsměvem.

Soros? Žid? Orbán odpálil otázku a smál se. Zkusili na něj vše
Foto: Repro Facebook
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Za Orbánovu návštěvu podle BBC dostal Boris Johnson vynadáno, zvláště od opoziční Labour Party, která tvrdí, že setkání s Orbánem podrývá hodnoty, které se britská vláda rozhodla bránit. Premiér den před návštěvou zkritizoval některé Orbánovy výroky o migraci, ale státní návštěvu samotnou bránil jakožto klíčovou pro bezpečnost a prosperitu Spojeného království. A uvedl, že v rozhovoru s Orbánem se nebude stydět zmínit otázku lidských práv. Od opozice nicméně zazněla na adresu Orbána obvinění, že je spojen s Ruskem, s Čínou, že útočí na maďarská média a že migranty označil za „muslimské vetřelce" a mluvil o nich jako o jedu.

Anketa

Chcete, aby KSČM vyslovila nedůvěru Babišově vládě?

14%
86%
hlasovalo: 7853 lidí

Důvod, proč k návštěvě vůbec došlo, pro BBC analyzoval diplomatický korespondent James Landale. Jednak Orbán o návštěvu požádal a plánovala se už pár měsíců. Jak řekl jeden ze zdrojů blízkých premiérovi: „Musíte mít dost dobrý důvod, abyste mohli unijnímu předsedovi vlády říct ne." Orbán také přebírá otěže předsednictví V4. A Johnson podle něho má s Orbánem co probrat, pokud jde o EU, ale i o oblast střední Evropy. I s ohledem na to, že již brzy se bude konat summit G7, kde se Johnson uvidí s představiteli velkým evropských zemí. Landale dále argumentuje, že Velká Británie se nemůže bavit jen se zeměmi, se kterými souhlasí.

Britský premiér po návštěvě prohlásil, že při setkání na otázky lidských práv menšin a svobody tisku došlo. „Lídři zemí diskutovali o nutnosti spolupráce obou zemí pro zajištění bezpečnosti a prosperity a pro zvládnutí globálních problémů, jakým je například změna klimatu," stojí ve vyjádření dle britského Guardianu. Orbán dle deníku kladl důraz hlavně na možnosti spolupráce mimo rámec EU v oblasti obrany a energetiky a reportérům oznámil, že s Johnsonem mluvil o spolupráci v postbrexitovém světě. Maďarský premiér také odmítl nařčení z antisemitismu (která pocházejí z jeho útoků na miliardáře George Sorose - pozn. red.) a trval si na tom, že výroky o migrantech jsou pravdivé, že maďarská justice je v pořádku a svoboda médií je zachována.

Podle deníku Budapest Business Journal se premiéři bavili i o možné užší spolupráci se zeměmi V4. Orbán podotkl, že britská společnost Shell je první neruská společnost, se kterou Maďarsko uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Doufá, že mezi Maďarskem a Velkou Británií brzy vznikne dohoda o uznávání očkovacích certifikátů. I Budapest Business Journal uvádí, že Orbán odmítl obvinění z antisemitismu spojená se Sorosem. Soros je podle něho „talentovaný maďarský obchodník", ale také rival, který prosazuje migraci a sponzoruje neziskovky, které ji organizují. „To se nám nelíbí, ale s etnicitou to nemá vůbec nic společného," pravil maďarský premiér.

V rozhovoru s reportérem BBC Orbán řekl, že maďarští soudci jsou jedni z nejnezávislejších v Evropě. Když reportér namítl, že to podle řady dalších lidí není pravda a obavy o maďarskou justici zaznívají v evropských institucích, tak Orbán odpověděl, že téma je zpolitizováno. „Toho se nebojte, to je jen politická hra," usmíval se Orbán. „Když půjdete v Maďarsku do trafiky a budete chtít noviny, které kopou do vlády, dostanete jich hned nejmíň dvanáct," uvedl se smíchem. Připustil, že pokud ho britská opozice kritizuje za postoj k migraci, tak má asi pravdu. Ale obvinění z antisemitismu jsou podle něj směšná.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …