Sorosovci rozdávali ceny novinářům. Neziskovka ocenila Kundru z Respektu, „zkorumpovanou pakáž“ nebo Rychlíkovou

05.05.2018 4:43

Již poosmé rozdělovala nadace George Sorose OSF ve spolupráci s ambasádou USA, Nadací Konráda Adenauera a dalšími neziskovkami ceny českým novinářům. Po loňském roce, kdy byly oceněny komentáře Jana Moláčka na Aktuálně.cz nebo „statečné čelení Jiřímu Ovčáčkovi“ Martina Veselovského došlo i letos převážně na známá novinářská jména.

Sorosovci rozdávali ceny novinářům. Neziskovka ocenila Kundru z Respektu, „zkorumpovanou pakáž“ nebo Rychlíkovou
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros, sponzor politických neziskovek
reklama

Anketa

Myslíte si, že si v naší zemi může obyčejný člověk poctivou prací vydělat na slušné živobytí?

14%
86%
hlasovalo: 13614 lidí

Držitele ocenění nazvaného Novinářská cena v jednotlivých kategoriích podle propozic organizátorů vybírali "nezávislí odborníci, osobnosti mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru", které vybrala Rada soutěže Nadace OSF. Každý z vítězů dostal peněžitou odměnu ve výši 20 tisíc korun.

V sekci psané žurnalistiky se oceňoval nejlepší rozhovor, reportáž, komentář a „analyticko- investigativní příspěvek“. Pokud šlo o rozhovor, byl nominován Michal Kašpárek za rozhovor nazvaný „Nedělejte ze mě Hitlera“ pro magazín Finmag, ve kterém novinář ještě před říjnovými volbami vytočil Andreje Babiše takovým způsobem, že vše přímo během rozhovoru žehlil jeho poradce Marek Prchal.

Dále byl nominován rozhovor Kateřiny Šafaříkové z Respektu s českou expertkou o chemických zbraních v Sýrii a rozhovor Lenky Vrtiškové Nejezchlebové Řízek do ruky a jedem.

Právě tento rozhovor nakonec Novinářskou cenu získal. Porotě se líbilo, že rozhovor byl „překvapivý, napínavý a unikátní“ a vzal čtenáře na výlet mimo „pražskou bublinu“. Ukazuje prý, že to, jak společnost dělí některé elity, může být dost nepřesné.

Mezi reportážemi byl nominován Tomáš Forró z Aktuálně.cz za sérii svých reportáží z Ukrajiny, kde jej provázeli aktivisté neblaze proslulého Pravého sektoru a ve kterém čtenářům vysvětloval, že nacionalisté na Ukrajině jsou úplně jiní, než kritizovaní nacionalisté v Rusku nebo „extrémní pravice“ v evropských zemích.

Soupeřem mu byla reportáž Eduarda Freislera z Venezuely, zveřejněná v Magazínu Reportér a série Saši Uhlové Hrdinové kapitalistické práce. Právě tato série, ve které pražská intelektuálka na vlastní kůži poznávala práci v drůbežárně nebo za kasou supermarketu, nakonec byla vybrána. Bylo oceněno, že reportáž "jde ve stopách světové tradice angažované žurnalistiky".

Mezi komentátory získal hned dvě ze tří nominací portál Aktuálně.cz, který si vloni v této kategorii odnesl vítězství díky Janu Moláčkovi. Letos byli nominováni jeho kolegové Martin Fendrych a Jan Lipold.

Fendrych ve svých pravidelných komentářích s oblibou tepe zejména prezidenta Miloše Zemana, v roce 2017 psal třeba o tom, že je obludné, co z této země udělal. Poté, co Miloš Zeman obhájil prezidentský mandát, reagoval Fendrych komentářem „Zemanovo vítězství nás přijde draho“. Jeho nejnovější příspěvek nese název „Zeman zradil svou vlast, jedná v zájmu Ruska, je pátou kolonou Moskvy v Praze“. Jinak psal třeba o Andreji Babišovi, že mluví jako Gottwald, ruský vliv viděl i v touze Katalánců po samostatnosti a litoval, že nám chybí „klidná Angela Merkelová“.

Jeho kolega Lipold se třeba posmíval ministryni Karle Šlechtové za kritiku neziskových organizací, v jiném případě psal, že Charta 77 byla také v podstatě neziskovkou. Jinak psal třeba o tom, že je úplně jedno, zda je Andrej Babiš shledán jako agent Bureš nebo ne, protože úplně stačí, že byl členem zločinecké organizace jménem KSČ.

Nakonec však Novinářskou cenu získala třetí nominovaná – Apolena Rychlíková za své komentáře v Salonu deníku Právo. U ni nadace ocenila, že „stručně a výstižně komentuje závažná společenská témata, která dlouho neměla ve veřejné diskusi přiměřený prostor“.

Vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly, pod které Aktuálně.cz spadá, si však do Karlína odneslo alespoň cenu za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek. Jeho tvůrcem byl Ondřej Kundra z časopisu Respekt. Oceněn byl za sérii textů, popisujících byznysové konexe poradce prezidenta republiky Martina Nejedlého.

Porazil investigativce Jaroslava Kmentu, nominovaného s textem Šlachta, smrt a balkánská lest o intrikách mezi policejními špičkami a Martina Ťopka s Markétou Řehákovou z Hospodářských novin, kteří se zabývali chováním Finanční správy a zejména praxí zajišťovacích příkazů, kauzy, která se stala slavnou díky odposlechnuté větě Andreje Babiše „Naši na ně klekli“.

V sekci audiovizuální žurnalistiky se rozhovor, beseda a diskuse slučovaly do jedné kategorie, ve které se mezi nominované dostal loňský vítěz Martin Veselovský za rozhovor s poslancem KSČM Zdeňkem Ondráčkem, kterého griloval kvůli jeho aktivitám v policejní uniformě během Palachova týdne. Porota na Veselovském ocenila jeho „pevnost“ a fakt, že otázky kladl s „publicistickou vizí“.

Druhou nominovanou byla Světlana Witowská, která se stala hvězdou díky svému moderování poslední prezidentské debaty, což ale bylo už v roce 2018. Za loňský rok byla nominována díky svému ostrému rozhovoru s Andrejem Babišem v pořadu Interview ČT.

Trojici doplnily redaktorky Veronika Kupková a Olga Komarevtseva za regionální akci z pohraničí Generace N- Deutschböhme.

Vítězem se stal Martin Veselovský. Ten se večera neúčastnil, nahrál aspoň zdravici, kterou se ale organizátorům nepodařilo odvysílat, pověsili ji tedy aspoň na Facebook.

Na nejlepší audiovizuální reportáž byli navrženi Tereza Engelová z Info.cz za reportáže z ukrajinské fronty, dále redaktor Českého rozhlasu Lukáš Houdek, který se rozhodl nastavit zrcadlo pokryteckým Čechům, kteří nadávají na muslimy a pak jedou na dovolenou do Egypta. Vyrazil s nimi a v reportáží ve stylu „Účastníci zájezdu“ pak prezentoval jejich glosy typu „Většina tam jsou ti Arabové. Hodně. My jsme tam tak tři rodiny. Hrůza. My na to nejsme zvyklí. Zaplaťbánbů že jsem Češka“.

Třetím do party byl Jan Novák, redaktor České televize z týmu pořadu 168 hodin. Ten byl nominován za dvojdílný seriál o talentovaném romském pianistovi.

Vítězkou se stala Tereza Engelová. Její reportáže přibližovaly život obyčejných lidí na východě Ukrajiny, kde mezi jejich obydlími bojovala ukrajinská armáda se separatisty.

 

Nejlepší audiovizuální analyticko-investigativní příspěvek se stal soubojem veřejnoprávních médií. Dalibor Bártek z Reportérů ČT byl nominován za reportáž Doly a tunely o privatizaci OKD a Zdeňku Bakalovi. Jeho reportáž jako první odhalila, že na miliardáře z Modravy si chtějí posvítit i orgány činné v trestním řízení ve Švýcarsku.

Druhou nominovanou byla jeho kolegyně z Wollnerova investigativního týdeníku Jana Neumannová. Tu nominovali za reportáž Jak se stát miliardářem o byznysovém příběhu Andreje Babiše. Reportáž vstoupila ve známost zejména údivem Andreje Babiše „Proč bych vám měl vysvětlovat svoje podnikání?“.

Soupeřem jim byla redaktorka Českého rozhlasu. Marie Bastlová byla nominována za reportáž, která rozkryla napojení vlivného místopředsedy Starostů a nezávislých Stanislava Polčáka na osobu kdysi velmi blízkou mafiánskému bossovi Radovanu Krejčířovi.

Vítězem se stala reportáž Jany Neumannové. Ta si kromě ceny vysloužila při další práci na tématu také nařčení od samotného premiéra Babiše. V jedné z dalších reportáží se tak objevil slavný záběr tehdejšího ministra financí, prohlašujícího, že Reportéři ČT jsou „jedna zkorumpovaná pakáž“.

Zvláštní sekcí je tradičně online žurnalistika, kde jsou nominovány všechny druhy novinářské činnosti dohromady. Nominován byl kolektiv karlínského Aktuálně.cz v sestavě Nikita Poljakov, Lukáš Prchal a Jakub Zelenka, zabývající se tématem dezinformací. Dále pak kolektiv webu iRozhlas.cz, který zkoumal, jak vyžít s průměrným důchodem. A nakonec server Demagog.cz společně s Janem Vlčkem za provozování televize Demagog.tv.

Vítězem se stal kolektiv Aktuálně.cz, zabývající se dezinformacemi. Důvodem jejich ocenění byla podle poroty OSF „unikátní grafika“, která ukázala fenomén dezinformací v celé jeho šíři. Projekt, který byl oceněn, se jmenoval „Nová světová válka“.

„Nové technologie a digitalizace téměř každého aspektu našeho života s sebou přinesly také nový způsob vedení války. Takový, ve kterém se jako zbraně používají informace vymyšlené, výrazně zkreslené či vytržené z kontextu. V minulých letech se v souvislosti s informační válkou skloňovala Ukrajina či pobaltské státy. Nový způsob boje ale už přetekl i do zbytku Evropy a čelí mu i Česko,“ uvedli novopečení laureáti svůj výzkum. V něm se například dozvídáme, že „analýza digitální stopy“ odhalila proruské postoje u více než poloviny zvolených politiků SPD.

Čtyři příspěvky byly oceněny i ve „zvláštních kategoriích“. Cena za regionální žurnalistiku se tradičně uděluje ve spolupráci s nadací Konrad Adenauer Stiftung a dostal ji Robert Malecký za sérii textů, popisujících čistky v severočeských galeriích a muzeích.

Speciální česko-slovenskou kategorii kresleného vtipu, komiksu nebo karikatury vyhrál slovenský kreslíř Martin Šútovec. Cenu veřejnosti, o které se hlasovalo, získala Saša Uhlová za sérii Hrdinové kapitalistické práce.

A zvláštní cenu Solutions Journalism dostal redaktor Respektu Tomáš Lindner. Ten napsal text Běženci jdou do výroby, který na zkušenosti z Jordánska ukazoval, že je možné zapojit imigranty do pracovního procesu. „Reportáž ze země, kde se za pomoci Evropy rodí jedno z možných řešení uprchlické krize,“ zněl podtitul oceňovaného textu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…