Sorosovci rozdávali ceny novinářům. Neziskovka ocenila Kundru z Respektu, „zkorumpovanou pakáž“ nebo Rychlíkovou

05.05.2018 4:43 | Zprávy

Již poosmé rozdělovala nadace George Sorose OSF ve spolupráci s ambasádou USA, Nadací Konráda Adenauera a dalšími neziskovkami ceny českým novinářům. Po loňském roce, kdy byly oceněny komentáře Jana Moláčka na Aktuálně.cz nebo „statečné čelení Jiřímu Ovčáčkovi“ Martina Veselovského došlo i letos převážně na známá novinářská jména.

Sorosovci rozdávali ceny novinářům. Neziskovka ocenila Kundru z Respektu, „zkorumpovanou pakáž“ nebo Rychlíkovou
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros, sponzor politických neziskovek

Držitele ocenění nazvaného Novinářská cena v jednotlivých kategoriích podle propozic organizátorů vybírali "nezávislí odborníci, osobnosti mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru", které vybrala Rada soutěže Nadace OSF. Každý z vítězů dostal peněžitou odměnu ve výši 20 tisíc korun.

V sekci psané žurnalistiky se oceňoval nejlepší rozhovor, reportáž, komentář a „analyticko- investigativní příspěvek“. Pokud šlo o rozhovor, byl nominován Michal Kašpárek za rozhovor nazvaný „Nedělejte ze mě Hitlera“ pro magazín Finmag, ve kterém novinář ještě před říjnovými volbami vytočil Andreje Babiše takovým způsobem, že vše přímo během rozhovoru žehlil jeho poradce Marek Prchal.

Dále byl nominován rozhovor Kateřiny Šafaříkové z Respektu s českou expertkou o chemických zbraních v Sýrii a rozhovor Lenky Vrtiškové Nejezchlebové Řízek do ruky a jedem.

Právě tento rozhovor nakonec Novinářskou cenu získal. Porotě se líbilo, že rozhovor byl „překvapivý, napínavý a unikátní“ a vzal čtenáře na výlet mimo „pražskou bublinu“. Ukazuje prý, že to, jak společnost dělí některé elity, může být dost nepřesné.

Mezi reportážemi byl nominován Tomáš Forró z Aktuálně.cz za sérii svých reportáží z Ukrajiny, kde jej provázeli aktivisté neblaze proslulého Pravého sektoru a ve kterém čtenářům vysvětloval, že nacionalisté na Ukrajině jsou úplně jiní, než kritizovaní nacionalisté v Rusku nebo „extrémní pravice“ v evropských zemích.

Soupeřem mu byla reportáž Eduarda Freislera z Venezuely, zveřejněná v Magazínu Reportér a série Saši Uhlové Hrdinové kapitalistické práce. Právě tato série, ve které pražská intelektuálka na vlastní kůži poznávala práci v drůbežárně nebo za kasou supermarketu, nakonec byla vybrána. Bylo oceněno, že reportáž "jde ve stopách světové tradice angažované žurnalistiky".

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

svoboda slova

Souhlasím s váma, že svoboda slova není absolutní, ale myslíte, že tím, že budete lidem nařizovat, co si mají myslet a říkat nebo spíš neříkat (narážím na to, že chcete zakázat ,,špatné" názory), že to povede k něčemu pozitivnímu? Že pomáhá něco vyřešit Foltýn, který uráží každého, kdo má jiný názor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Špatná situace v ČT. Záruba promluvil. Televizi by se hodilo víc peněz

6:30 Špatná situace v ČT. Záruba promluvil. Televizi by se hodilo víc peněz

Sportovní komentátor a vysokoškolský pedagog Robert Záruba v podcastu Livesport Daily promluvil o si…