Soud EU zrušil rozhodnutí Evropské komise o ochraně dat předávaných do USA

6. 10. 2015 12:28

Soudní dvůr Evropské unie dnes prohlásil za neplatné rozhodnutí Evropské komise z roku 2000, podle kterého Spojené státy zajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů předávaných do USA z Evropy. Posoudit a rozhodnout, zda předání osobních dat odpovídá pravidlům jejich ochrany, mohou jednotlivé unijní státy, uvedl soud. Verdikt soudu může mít podle agentury AP dalekosáhlé následky pro komunikační společnosti podnikající v Evropě. Reuters označil výrok za historický.

Soud EU zrušil rozhodnutí Evropské komise o ochraně dat předávaných do USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Soud se zabýval případem Rakušana Maxe Schremse, který zažaloval internetový portál Facebook, že nerespektuje soukromý život uživatelů. Podle Schremse sociální síť uchovává i ta osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili.

Rakušan neuspěl u irské justice, na kterou se obrátil vzhledem k působení evropské centrály společnosti Facebook v Irsku. Irský soud stížnost zamítl zejména s odvoláním na rozhodnutí Evropské komise z 26. července 2000. Komise tehdy konstatovala, že USA zajišťují odpovídající úroveň ochrany předávaných osobních údajů.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

20:25 Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

ANKETA Je Petr Nečas oběť? Ano. Na tom se s kandidátem na prezidenta Mirkem Topolánkem řada poslanců…