Soud odmítl žalobu advokáta Hulíka na financování kampaně Zemana

12.02.2013 10:50 | Zprávy
autor: adr, čtk

Pražský městský soud odmítl žalobu advokáta Milana Hulíka na vítěze prezidentské volby Miloše Zemana a jeho volební tým. ČTK to zjistila z databáze soudních rozhodnutí. Hulík se domáhal toho, aby Zeman zveřejnil údaje o veškerých dárcích, kteří přispěli na jeho kampaň. Soud ale došel k závěru, že Hulík nebyl oprávněn takovou žalobu podat, protože sám nebyl prezidentským kandidátem. Advokát dnes řekl, že zvažuje kasační stížnost.

Soud odmítl žalobu advokáta Hulíka na financování kampaně Zemana
Foto: ANO 2011
Popisek: Milan Hulík

Soud využil ustanovení soudního řádu správního, které umožňuje odmítnout podanou žalobu mimo jiné v případě, že byla podána "osobou k tomu zjevně neoprávněnou". Samotnou věcí, tedy transparentností financování Zemanovy volební kampaně, se tak vůbec nezabýval.

Hulík v podané žalobě připustil, že podle zákona o volbě prezidenta mají právo podat takovou žalobu pouze ostatní prezidentští kandidáti. Vyjádřil ale víru, že soud toto právo rozšíří na jakéhokoliv občana, protože voliči mají právo vědět, zda do financování prezidentské kampaně nevstupují "podezřelé obchodní zájmy, osoby svázané s tunelováním a korupcí či zájmy cizích zemí".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Pomoc rodinám

Vy teď hodně prezentuje návrhy na pomoc rodinám, ale proč jste na jejich prosazení netlačili víc v minulém volebním období, když jste byli ve vládě, a kdy podle mě problém narůstal do obřích rozměrů? Netvrdím, že za to můžete vy, ale ani si nemyslím, že jste lidem nějak pomohli.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Křesťanský symbol je nevhodný. Srbští fotbalisté dostali obří pokutu

22:05 Křesťanský symbol je nevhodný. Srbští fotbalisté dostali obří pokutu

Bělehradská Crvena Zvezda čelí tvrdému trestu od UEFA. Pokuta ve výši téměř 100 tisíc eur za inciden…