Soud projedná žalobu Dohnala na sněmovnu kvůli nečinnosti

09.04.2013 6:48

Pražský městský soud dnes projedná žalobu exšéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala na Poslaneckou sněmovnu. Dohnal se domáhá ochrany proti nečinnosti správního orgánu. Tvrdí, že sněmovna včas nerozhodla o jeho odvolání proti pokutě 50 tisíc korun, kterou mu poslanci uložili za to, že jim odmítl poskytnout součinnost při kontrole úřadu.

Soud projedná žalobu Dohnala na sněmovnu kvůli nečinnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pár fotografií ze zasedání sněmovny
reklama

Kontrolní výbor Sněmovny uložil Dohnalovi v roce 2010 pokutu kvůli tomu, že výboru odmítl vydat podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Dohnal se proti tomuto rozhodnutí odvolal, odvolání však sněmovna zamítla, a tehdejší prezident NKÚ se proto obrátil na soud. Ten mu loni v listopadu vyhověl, rozhodnutí o odvolání zrušil a věc poslancům vrátil k novému projednání. Sněmovna však podle Dohnala nestihla rozhodnout v zákonné třicetidenní lhůtě, a proto na ni podal žalobu, kterou se domáhá rozhodnutí poslanců do 14 dnů od právní moci rozsudku.

Odsouzený Dohnal musel opustit NKÚ

Za opakovanou neochotu vydat materiály byl Dohnal potrestán i soudy, a to osmiměsíčním trestem vězení podmíněně odloženým na zkušební dobu 18 měsíců. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela úřadu. Tím, že s poslanci odmítl spolupracovat, poškodil podle soudů právo ČR na kontrolu hospodaření s majetkem státu, a zneužil tak pravomoc úřední osoby.

Někdejší prezident NKÚ se však stále cítí nevinný. Již dříve na svou obranu uváděl, že by prověrka narušila nezávislost úřadu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…