Soud rozhodl: Nedostatek policistů se nesmí řešit přesčasy zadarmo

11.11.2012 20:39

Nejvyšší správní soud (NSS) dal za pravdu policistům, kteří si stěžovali na vedení, jež je nechalo odpracovat přesčasy, aniž by dostali zaplaceno. Touto možností policistům přidělit až 150 hodin neplacených přesčasů se často řeší nedostatek pracovníků.

Soud rozhodl: Nedostatek policistů se nesmí řešit přesčasy zadarmo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

V zákoně se nachází formulace „důležitý zájem služby“, která definuje, kdy se může k neplaceným přesčasům u policistů či hasičů přikročit. Maximum je 150 hodin ročně a vedení toho často využívá ke kompenzaci nedostatku pracovníků. To je ale podle NSS právě ten důvod, kdy se přesčasy zadarmo nesmí nařídit.

"Důležitý zájem služby nelze shledat např. v tom, když je dlouhodobý nedostatek osob nahrazován zvýšenými nároky na stávající příslušníky právě nařizováním služeb přesčas," uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Podle soudu by měli příslušníci bezpečnostních sborů dostat za práci zaplaceno nebo volno. Podle informací ČT si ministerstvo vnitra nechává k rozsudku zpracovat analýzu a podrobněji se k ní vyjádří v pondělí.

Už v roce 2010 padl první verdikt k současné praxi s přesčasy, a to u českobudějovického krajského soudu. Vedení policie s tím ale nesouhlasilo, a tak nyní rozhodl NSS. "Veškerá přesčasová práce, jak byla nařizována policií, byla nezákonná. Tudíž všichni policisté dnes mohou veškeré přesčasy mít propláceny," tvrdí Aleš Lehký z Unie bezpečnostních složek.

Kolem 50 policistů se tak proplacení domáhá. Verdikt NSS může tento spor urychlit. Kdyby se o peníze přihlásili všichni příslušníci sborů, stát by to mohlo vyjít až na dvě miliardy korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uřvaný Klaus ml.! zní od radního ČT. Je zle kvůli slovům v přímém přenosu

14:09 Uřvaný Klaus ml.! zní od radního ČT. Je zle kvůli slovům v přímém přenosu

Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší vystoupil ve veřejnoprávní televizi. Vystoupil způsobem, kter…