Soud zakázal rozdávání výtisků Hitlerových projevů při procesu

02.06.2014 9:47

Soudce Martin Hrabal dnes nedovolil vydavatelům projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera, aby účastníkům jednání u Městského soudu v Brně rozdávali zdarma výtisky. Proces začal se zpožděním, justiční stráž nechtěla trojici mužů s knihami pustit do budovy, nakonec se soudce s advokátem a obžalovanými dohodli. Síň je zaplněná, část veřejnosti musela zůstat přede dveřmi. Tři obžalovaní odmítli vypovídat, stejně jako v přípravném řízení.

Soud zakázal rozdávání výtisků Hitlerových projevů při procesu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Státní zastupitelství spatřuje v publikaci Adolf Hitler: Projevy podporu a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a popírání genocidy. Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu 10.000 kusů.

Obžaloba konkrétně směřuje proti brněnskému vydavatelství Guidemedia etc, redaktorovi a překladateli knihy Pavlu Kamasovi, spolupracujícímu redaktorovi a grafikovi Lukáši Novákovi a autorovi komentářů k projevům Stanislavu Beerovi. Kamas a Novák jsou zároveň spolumajiteli vydavatelství. Obžalovaným hrozí až deset let vězení, firmě zrušení a propadnutí veškerého majetku.

Trojice mužů považuje obžalobu za bezpředmětnou. Projevy jsou podle nich historickým dokumentem, jehož vydání nelze považovat za trestný čin. Žádnou oslavu nacismu prý neobsahují ani předmluvy a mezititulky. Lidé mají podle vydavatelů právo na to, aby si mohli vytvářet svobodný názor na ideologii nacionálního socialismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

8:15 Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

Zda jsou lidé očkovaní vyrazili Reportéři ČT zjišťovat na Karlovarsko a našli nejednoho obyvatele z …