Soudce přerušil projev Ratha. Po dvanácti hodinách

25.10.2017 18:45

Soud dnes dopoledne přerušil projev bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jenž třetí den vysvětloval námitku podjatosti podanou proti předsedovi trestního senátu Robertu Pacovskému, který se zabývá rozplétáním korupční kauzy kolem zakázek kraje. Předtím soud Ratha upozornil, že k vysvětlení námitky dostal nestandardní prostor a že jeho postup nese znaky obstrukce. Než soud vzal Rathovi slovo, mluvil zhruba 12 hodin. Rath odmítl, že by chtěl proces zdržovat, napsala ČTK.

Soudce přerušil projev Ratha.  Po dvanácti hodinách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud s Davidem Rathem dospěl do finální fáze. Začaly závěrečné řeči, podle státního zástupce Petra Jiráta se Rathova vina v korupční kauze prokázala

Soud bude pokračovat ve čtvrtek výslechem znalce. Nebude se tak opakovat celé hlavní líčení. Rath tvrdí, že Pacovský o jeho kauze nemůže rozhodovat nestranně, a chce dosáhnout výměny soudce. Podle něj čelí soudce politickému tlaku, aby ho znovu odsoudil. Rath si při svém dlouhém proslovu pomáhal tím, že četl protokoly z různých soudních jednání nebo z textu ústavní stížnosti, kterou kvůli kauze podal.

Dnes dopoledne si Rath vzal na pomoc další protokoly, ze kterých mu však soud již zakázal předčítat. Pacovský Ratha předtím upozornil, že ke zdůvodnění námitky již dostal nestandardní prostor a není potřeba, aby četl další dokumenty. Rath z nich chtěl i přesto číst, a tak mu vzal soudce slovo. Advokáti proti tomu vznesli řadu námitek a tvrdili, že Rath má právo mluvit dál. Soud je však zamítl. O námitkách na podjatost soud nejspíš rozhodne při čtvrtečním zahájení soudu.

Rath odmítl, že by svým projevem chtěl proces zdržovat. Dodal, že podle něj není důležité, jak dlouho proslov trvá, ale důležitý je obsah.

V korupční kauze je celkem 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012

Senát Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Verdikt následně loni v neveřejném zasedání zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení. Stavební zakázky se týkaly opravy budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku.

V korupční kauze je celkem 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností nebo spolupracující obviněná Ivana Salačová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…