Soudkyně nechala aktivisty ze Ztohoven bez trestu. A reakce z Hradu byla rychlá

16.10.2015 17:17

Soud dnes odmítl návrh státního zastupitelství na potrestání dvou členů umělecké skupiny Ztohoven za vyvěšení obřích trenýrek na Hradě. Chybí prý důkazy o tom, že to byla právě obviněná dvojice mužů, kteří trenýrky vyvěsili. Podle soudu rovněž není přesně vyčíslená škoda, řekl advokát umělců Michal Pokorný. Žalobce může podat proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 stížnost. O vývoji v případu informovala Česká televize.

Soudkyně nechala aktivisty ze Ztohoven bez trestu. A reakce z Hradu byla rychlá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Židle u soudu

Mluvčí soudu Lenka Cihlářová ČTK potvrdila dnešní rozhodnutí, podrobnosti sdělil advokát Pokorný. Soudkyně podle něj uvedla, že střecha Hradu mohla být poškozena, ve spisu ale nejsou důkazy o vině členů Ztohoven. Soudkyni se prý také nezdálo vyčíslení škody. "Není exaktně stanovena," dodal právník. Státní zastupitelství může podat proti rozhodnutí soudu stížnost, kterou bude řešit Městský soud v Praze. Případ se může vrátit žalobcům, kteří nařídí policii další vyšetřování, nebo rozhodne soud jinak.

Na uvedenou informaci pohotově reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na sociální síti Twitter: "Pan prezident obdivuje rychlost, s jakou soudkyně rozhodla. A věří, že se na střechu Hradu byla podívat," napsal.

Soudkyně rozhodla týden poté, kdy jí státní zastupitelství poslalo návrh na potrestání. Také žalobci jednali v řádu dní, jejich mluvčí Jan Lelek dříve řekl, že návrh byl zaslán krátce poté, kdy žalobci dostali spis od policie. Rychlost vyšetřování Lelek vysvětlil tím, že případ se řešil ve zkráceném řízení a jde o "bagatelní věc".

Zeman se v reakci na rychlost soudkyně dotkl dlouhodobého tématu. Například při jmenování nových soudců opakovaně upozorňoval na to, že soudní řízení v ČR trvají příliš dlouho. "Uvědomte si, že neuvěřitelná délka soudního řízení snižuje prestiž vaší profese, a snažte se dělat všechno pro to, aby se ta lhůta zkrátila," řekl nováčkům letos v lednu.

Jindy si posteskl, že délka soudních řízení je největší bolestí české justice, a uvedl, že soudnictví by se mělo inspirovat v USA, kde platí zákon o rychlých soudech, podle nějž by od zahájení do skončení soudního řízení nemělo uplynout více než 100 dnů. Další skupince nových soudců popřál "čistý stůl v jejich práci" se zdůvodněním, že jedním z kritérií hodnocení efektivity soudců je počet nedodělků.

Případ se týká tří mužů z umělecké skupiny Ztohoven ve věku 33 až 41 podezřelých z vyvěšení obřích červených trenýrek nad Hradem. Cenu údajně ukradené prezidentské standarty, kterou na chvíli nahradilo spodní prádlo, policie vyčíslila na zhruba 33.000 korun. Umělci se údajně dopustili výtržnictví, krádeže a poškození cizí věci. Trenýrky vyvěsili lidé ze skupiny Ztohoven 19. září jako kritiku prezidenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…