Soukromník Baránek píše Havlíčkovi: Ty miliardy se vám sypou jenom z úst. Nehorázné sliby

25.12.2020 19:42

Zakladatel Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek posílá ministrovi průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi (za ANO) dopis, v němž mu vyčítá nedostatečně nastavené kompenzace pro podnikatele, jimž vláda v rámci svých covidových restrikcí omezila fungování a možnost výdělků pro živobytí. „Jsem přesvědčen, že když se Vám živnostníci nepodařili zlikvidovat přes EET a kontrolní hlášení, vidíte teď ideální příležitost,“ pustil se Baránek do ministra. Ukázal, že v sousedních státech kompenzace vypadají dosti odlišně.

Soukromník Baránek píše Havlíčkovi: Ty miliardy se vám sypou jenom z úst. Nehorázné sliby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rudolf Baránek

Anketa

Je kruté, že v ČR na Vánoce umírá tolik kaprů?

hlasovalo: 7752 lidí
Baránek ministrovi v dopise vyčítá, že od března letošního roku statisíce soukromníků z nespočtu oborů podnikání musí téměř denně sledovat jeho „nehorázné sliby a mystifikace“.

„Bez uzardění slibujete podporu OSVČ, drobným, malým a středním soukromníkům, kterým vláda České republiky, ve které sedíte na několika židlích, svým usnesením zabránila z moci úřední v podnikání. Z Vašich úst se na posluchače sypou miliardy korun, kterými Vaše vláda už podpořila postižené firmy. Není to pravda!“ pouští se do Havlíčka.

Podle Baránka jsou podpůrné programy vlády až příliš byrokratické a v mnoha případech nedostupné. Vyčítá též, že Havlíček opomíjí celé skupiny podnikatelů a podpora je nedostatečná i finančně.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády v demisi

Vše prý „vyvrcholilo“ před pár dny, kdy ministr obchodu, průmyslu a dopravy oznámil odškodnění hospodským a hoteliérům. „Po 10 měsících devastace tohoto oboru, na kterém máte svou velkou zásluhu, chcete ‚odškodnění‘ vypočítávat přes počet zaměstnanců, a ne procentem z loňských tržeb, jako je tomu v Rakousku, v Německu atd. Jsem přesvědčen, že když se Vám živnostníci nepodařili zlikvidovat přes EET a kontrolní hlášení, vidíte teď ideální příležitost,“ obul se zakladatel Soukromníků ostře do vládních kompenzací.

A do Havlíčka se pustil i v rámci bilancování nad výročím založení Sdružení československých podnikatelů. „Dne 16. prosince 2020 je to přesně 31 let, kdy 16. prosince 1989 bylo založeno na Žofíně velmi silné Sdružení československých podnikatelů, které v prvních 6 letech působení prosadilo základní předpoklady pro rozvoj svobodného podnikání. Kdyby v té době byli ve vládě, ať už federální nebo české, ministři Vaší úrovně, ještě dnes by zde byla většina státních podniků, JZD a státních statků. Soukromníci by mohli mít stánek a prodávat vafle a palačinky,“ utnul Havlíčka.

Havlíček v tomto týdnu přednesl, že jeho Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Kompenzace by dle něj měly fungovat na principu nedávno schváleného dotačního titulu COVID gastro. Havlíčkovo ministerstvo má nyní týden na návrhu programu pracovat, aby mohl být předložen na dalším jednání vlády.

Stravovací zařízení by měla mít podle projektu COVID gastro nárok na 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka za každý den uzavření. Obdobná metodika by měla být použita i pro další zasažené obory, které musely kvůli vládním opatřením v boji proti koronaviru uzavřít provoz. „Myslíme si, že tím srovnáváme prostředí, a na žádosti podnikatelů, kteří chtěli, aby byly podmínky férové pro všechny, se domníváme, že jsme připravili dobré řešení,“ tvrdí Havlíček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umí si představit ty důsledky? Stanjura na ráně po Lipavském. Paroubek upozornil na závažnou věc

19:09 Umí si představit ty důsledky? Stanjura na ráně po Lipavském. Paroubek upozornil na závažnou věc

„Jan Lipavský nemá kvalifikaci na to, aby vedl Ministerstvo zahraničí. To je ale problém další řady …