Jako první se autorka analýzy Reva Bhallová soustředí na Německo a krizi eurozóny. Země s nejsilnější ekonomikou na kontinentu se dle jejího názoru stala obětí své vlastní moci. „Osud Řecka záleží na tom, jestli německá kancléřka Angela Merkelová odsouhlasí další záchranný balíček. K tomu je třeba zmínit, že Německo vyváží asi polovinu svého HDP a většinu z tohoto objemu v rámci eurozóny,“ uvádí Bhallová. Mnozí podle ní uzavřenou dohodu pokládají za vítězství Německa, které bylo podporováno také ministry financí Portugalska, Španělska a Francie. „Ti všichni odmítli umožnit Řecku vyhnout se plnění dlužních závazků. Ovšem do čtyř měsíců mohou být Berlín a Atény znovu na kordy,“ míní Bhallová.
„Německo potřebuje čas, aby mohlo přesvědčit euroskeptiky na domácí půdě o tom, že může svoji germánskou šetrnost uplatňovat i vůči zbytku Evropy. Čím déle však tento proces bude trvat, tím budou jednání mezi Německem a Řeckem komplikovanější. Stejně tak se tím zvýší pro obchodníky, podnikatele a politiky riziko hrozby odchodu Řecka z eurozóny, jež může spustit řetězec událostí, na jehož konci může stát rozpad eurozóny,“ vysvětluje Bhallová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro