Spalme kapitalismus, křičeli demonstranti na rypadle. Pak jim začala být zima, tak šli domů

31.10.2019 22:20

Skupinka aktivistů ukončila téměř třídenní protest proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech na Mostecku. Přestože v prohlášení zaslaném ČTK na začátku protestu aktivisté uvedli, že za klimatickou spravedlnost budou bojovat až do konce, na rypadle vydrželi jen dvě mrazivé noci. „Ministerstvo se rozhodlo odložit jednání pro Chvaletice do poloviny listopadu, tak dlouho tu čekat nebudeme,“ řekli. Na stroj vylezlo osm osob v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Aktivisty na místě zajistila policie a zahájila projednávání podezření z přestupkové činnosti. „Spalme kapitalismus, ne uhlí!“ dodali ještě před svým zadržením aktivisté prostřednictvím svého Twitteru.

Spalme kapitalismus, křičeli demonstranti na rypadle. Pak jim začala být zima, tak šli domů
Foto: Vít Hassan
Popisek: Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion.

Anketa

Ohrožují Zeman a Babiš nezávislost České televize?

11%
89%
hlasovalo: 18987 lidí
Aktivisté z hnutí Against Coal, kteří kromě zastavení těžby uhlí žádali, aby Ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice patřící Sev.en Energy stejně jako lom, svůj protest ukončili poté, co se dozvěděli, že o výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu.

To vedlo skupinku aktivistů k rezignaci, jelikož se jim po zprávě o odložení projednávání, na niž se odvolávali, přestalo chtít svou akci protahovat. „Ministerstvo se rozhodlo odložit jednání pro Chvaletice do poloviny listopadu, tak dlouho tu čekat nebudeme,“ říkají aktivisté na Twitteru.

To, že vylezli na velkorypadlo, pak ve videu rovněž vysvětlovali řešením klimatické krize: „Svou akcí jsme chtěli dodat odvahu lidem. Vláda a politici při řešení klimatické krize selhávají. Teď je to na nás všech.“

Mluvčí policie Jana Slámová ČTK sdělila, že u aktivistů zahájí projednání z podezření na přestupkovou činnost. „Osoby zajistíme, provedeme ověření totožnosti a projednání podezření z přestupkové činnosti,“ řekla.

Těžařská firma Sev.en Energy nyní zkontroluje stav velkostroje, vyčíslí případné škody a zváží další právní kroky. „Jsme rádi, že aktivisté ukončili svoji anarchii na rypadle, aniž se komukoli cokoliv stalo,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. „Čím jsme ale znepokojeni, je závěrečný vzkaz aktivistů na Twitteru: ‚Spalme kapitalismus, ne uhlí!‘,“ uvedla.

Kolesové rypadlo K800, které aktivisté obsadili, těží skrývku na slatinské výsypce, těžbu uhlí tak aktivisté zásadně neohrozili.

Jak již aktivisté dříve uvedli prostřednictvím svého Twitteru, za podle nich probíhající „klimatickou krizi“ může právě kapitalismus: „Řešení klimatické krize se neobejde bez systémových změn. Klimatická krize je přímým vyústěním kapitalistického systému, který je založený na vykořisťování a nekonečném růstu. Expanze do nekonečna není na jedné planetě možná. Nelze vyřešit problém bez odstranění jeho příčiny.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…