Mark Mitchell je ředitelem průzkumů v Rasmussen reports, americké agentuře pro průzkum veřejného mínění, která jako jedna z mála správně předpověděla výsledek voleb v roce 2016, kdy Hillary Clintonová porazila Donalda Trumpa celostátně pouze o 2 procentní body a na počet volitelů prohrála. Vzhledem k americkému volebnímu systému znamená i mírné celkové vítězství demokratů v počtu hlasů větší naději na výhru spíše pro republikány. Může za to především stát Kalifornie, který již desítky let hlasuje „modře“ a demokraté tam získávají náskok v řádu milionů hlasů, který pak zkresluje zbylé výsledky. Druhým takovým státem je New York, třetím Illinois. Dohromady tyto tři státy v roce 2016 demokratům přidaly o 7 milionů hlasů navíc oproti republikánům a v roce 2020 dokonce o 8 milionů víc.
Poslední roky už pro agenturu nejsou tak dobré. Dostala se do křížku s hodnotiteli průzkumů veřejného mínění, jako je projekt FiveThirtyEight, který ji vyřadil ze svého hodnocení pro údajnou zaujatost. Šéf agentury Mark Mitchell přešel do protiútoku, když se pozastavil nad čerstvě publikovaným průzkumem z amerického státu Iowa, kde se bude hrát o 6 volitelů z celkového počtu 538. V Iowě Donald Trump vyhrál obě poslední volby o zhruba deset procentních bodů a na podobný výsledek unisono ukazují i všechny průzkumy veřejného mínění. Až na jeden. Výzkumnice Ann Selzerová se svou agenturou pro list Des Moines Register zveřejnila data, podle kterých demokratka Kamala Harrisová zázračně přeskočila Donalda Trumpa a v Iowě vede o 3 procentní body v poměru 47 : 44. Harrisová by překvapivým vítězstvím v Iowě nejen „ukradla“ Trumpovi hlasy 6 možná klíčových volitelů, ale pokud by měla Ann Selzerová se svým průzkumem pravdu, napovídalo by to, že radikálně odlišné mohou být konečné výsledky i v jiných státech včetně klíčových bojišť. Čísla z průzkumu Selzerové jsou natolik odlišná od zbytku pole, že by jim nejspíš nikdo nevěnoval pozornost, kdyby Selzerová nebyla jednou z nejpřesnějších průzkumnic voleb v roce 2020 podle ratingu zveřejněného projektem Five ThirtyEight.
„Pokud vás zajímá můj pohled na volby, domnívám se, že Trump vyhraje i na celkový počet hlasů, a to někde v rozpětí 2–4 procentních bodů,“ předpovídá Mitchell, podle kterého tak Trump vyhraje i ve všech klíčových tzv. „battleground“ státech, kde je očekáván těsný souboj. Trump má podle něj nakročeno k lepšímu výsledku, než jakého by dosáhnul ve kterémkoli jiném čase v uplynulých osmi letech. Mitchell předpovídá, že Trump dosáhne nejméně na 297 hlasů volitelů a Harrisová na 222 s tím, že zbylých 19 je ve hře. K vítězství ale stačí nadpoloviční počet, tedy 270. Trump by se tak podle Mitchella měl stát 47. americkým prezidentem. Mitchell se proto pozastavil nad již zmíněným průzkumem Ann Selzerové, který v Des Moines Register získal titulek Kamala Harris přeskakuje Donalda Trumpa. Mitchell se obdivně vyjadřuje k přesnosti průzkumů Selzerové nejen v posledních, ale i v předminulých volbách a říká, že průzkum mohl veřejnost zaujmout i proto, že Iowa je státem, kde se průzkumy dělají obtížně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.