Špatné zprávy pro odpůrce Viktora Orbána a jeho názorů na uprchlíky

21.12.2015 12:02

Americký deník The New York Times si všímá posunu mnohých představitelů Evropské unie vůči Maďarsku. Orbánova vláda byla v předchozích měsících migrační krize kritizována za své údajně xenofobní postoje vůči uprchlíkům. Nyní ale mnohé z opatření maďarské vlády přejímá samotná EU.

Špatné zprávy pro odpůrce Viktora Orbána a jeho názorů na uprchlíky
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Anketa

Pohoršuje vás reklama pivovaru Bernard s motivem ,,černé dvanáctky"?

2%
hlasovalo: 4726 lidí

Stejně jako drtivá většina maďarských liberálních intelektuálů tak ani oceňovaný novelista George Konrad si o premiéru Viktoru Orbánovi nemyslí nic moc pěkného. „Nechová se jako správný demokrat a myslím, že není ani dobrým člověkem,“ tvrdí Konrad, který patřil v dobách komunistů k disentu. Na druhou stranu uznává, že pravdu měl v otázce řešení migrační krize Orbán, a nikoli německá kancléřka Angela Merkelová. „Je to pro mě těžké přiznat, ale v tomto bodě dávám za pravdu našemu premiérovi,“ cituje americký deník dvaaosmdesátiletého Konrada a poukazuje na to, že Orbánovo volání po nutnosti chránit vnější hranice EU nyní akceptovali všichni evropští vůdci.

„Trvalo to velmi dlouho, ale drtivá většina premiérů členských zemí EU se nyní shodne na nutnosti hájit vnější hranice Evropské unie. Maďarsko tento postoj ostatně zastává od samého počátku migrační krize,“ cituje americký deník Orbánovo vyjádření na pátečním summitu v Bruselu a všímá si, že se postupně začínají měnit i stanoviska představitelů Evropské unie. Předseda Evropské rady Donald Tusk například označil bezvýhradně „vítací“ postoj Angely Merkelové k uprchlíkům za nebezpečný. Vedle toho tak fakticky zopakoval Orbánova slova, když zmínil, že většina uprchlíků neprchá před válkou v Sýrii, ale jde pouze o ekonomické migranty z různých koutů světa.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Postoje Evropy k Maďarsku, které bylo na začátku migrační krize za svá údajně příliš tvrdá opatření vůči uprchlíkům kritizováno, se postupně mění. Tvrdí to také šéf budapešťského think-tanku Political Capital Institute Péter Krekó. „Je to důkaz toho, jak daleko se z původního bodu posunul evropský mainstream. Nyní se názorově blíží tomu, co hlásá Orbán.“ Značnou proměnu ve vztazích Evropské unie k Maďarsku připouštějí i samotní maďarští politici. „To, co jsme tvrdili před šesti měsíci, se ukázalo jako správné. Uznává to postupně víc a víc politiků. Někteří zcela otevřeně a jiní aspoň za zavřenými dveřmi. Nicméně i ti podle těchto nových premis sami jednají,“ cituje The New York Times maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa.

A skutečně, například rakouský kancléř Reinhold Mitterlehner nedávno připustil, že „Orbán se ve všem tak úplně nemýlil“. To samé tvrdí dle amerického deníku i celá řada vysokých úředníků v Bruselu, ale přesto Orbánovi a jeho příznivcům vyčítají některá dle jejich názoru „nešťastná“ vyjádření. Na mysli mají zejména komentáře, ve kterých označovali migrační krizi za muslimskou invazi či spiknutí evropských socialistů a amerického filantropa maďarského původu George Sorose, kteří si tak prý chtějí na kontinent importovat své budoucí voliče. „Evropské elity jsou na Orbána stále velmi rozzlobené, protože jim překazil jejich hru. Poprvé nahlas řekl, že je císař nahý. Orbán byl démonizován, ale jeho názory se nyní stávají názorem mainstreamu,“ tvrdí šéf Centra pro politické analýzy Tamás Lánczi.

Podle bývalého maďarského velvyslanec a kritika Orbánovy vlády Istvána Gyarmatiho je názorový posun mainstreamu způsoben v prvé řadě zjevným selháním Evropské unie, která nebyla schopna přijmout reálnou politiku. „Posun směrem ke krajní pravici je patrný, protože představitelé levice či umírněného středu při hledání odpovědí selhali. Nacházíme se nyní v situaci, kdy ne všechny správné odpovědi budou přinejmenším příjemné,“ uvedl Gyarmati. Platí to jistě také o informacích zveřejněných belgickými úřady, podle kterých organizátoři teroristických útoků v Paříži nabrali své komplice také mezi uprchlíky v Maďarsku. „Kdykoli Maďarsko přišlo s nějakým argumentem, odezva byla vždy stejná. Označili nás za hloupé a xenofobní Maďary. Najednou se ale ukazuje, že jsme měli pravdu,“ říká mluvčí Orbánovy vlády Zoltán Kovács.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …