Špinavá, zkorumpovaná koalice. Zástupci šéfredaktora Respektu se udělalo zle nad Lidovými novinami

13.05.2017 20:38

Do pátečního komentáře šéfredaktora Lidových novin Istvána Léka se ve svém sloupku na serveru Respekt.cz „strefil“ komentátor a zástupce tamního šéfredaktora Marek Švehla. „Až se budou na Čapím hnízdě vyhlašovat ceny za nejlepší novinové články uplynulého volebního období, šéfredaktor Lidových novin István Léko není bez šance. Jeho páteční komentář navazuje bez uzardění na časy, kdy úkolem novinářů nebylo nic menšího než pracovat ve službách těch nahoře a pokusit se zašlapat do země každého, kdo má jiný názor a dovolil si jej nějak nepříjemně říct,“ konstatuje.

Špinavá, zkorumpovaná koalice. Zástupci šéfredaktora Respektu se udělalo zle nad Lidovými novinami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Léko se v pátečním vydání Lidových novin, jež ještě před nedávnem patřily přímo ministru financí Andreji Babišovi (ANO) a nyní spadají do jeho svěřenského fondu, vyjádřil k vládní krizi. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby byly volby. „A hned,“ uvedl. 

„Gigantické autodafé, které se odehrálo kolem Andreje Babiše tento týden ve Sněmovně, patřilo mezi nejhorší jednání poslanců v novodobé historii. Přičteme-li k tomu již několik týdnů trvající házení ohromného množství špíny do ventilátoru, který je nastaven směrem k voličům, smrad začíná být už nesnesitelný. A do říjnových voleb ještě chybí půl roku,“ zmínil Léko.

Podle něj nás čeká brutální politická válka. Ve středu v Poslanecké sněmovně podle něj vymizel nejen duch levice a pravice, ale i volební témata. „Zůstal jen křik zástupců takzvané koalice korupce, vystrašených z toho, co může přijít, až hnutí ANO vyhraje volby,“ podotkl v Babišově deníku Léko. Jak dodal, tato ostrá kampaň proti Babišovi je tu proto, že sociální demokraté v Lidovém domě se zalekli posledního průzkumu, jenž hnutí ANO připsal 32 procent a ČSSD 12 procent. 

Léko sice vnímá, že Babiš v poslední době udělal strašně moc chyb, a je jasné, že v roli ministra financí brzy skončí, ale na demokracii rozhodně neútočí. „Jenže ventilátory plné hnoje tato změna jistě nezastaví,“ řekl.

Poslanecká sněmovna je podle jeho názoru v parlamentní demokracii suverén. „Může hodně, třeba se usnést i na něčem, co neodpovídá realitě. Ale nemůže vše. Existuje jeden vyšší suverén, a to je volič. Ukončeme už tohle divadlo, které dokazuje jediné: o moc dokážou mnozí bojovat nejnechutnějšími prostředky, a přitom tvrdit, že brání svobodu a demokracii. Ukončete to, páni poslanci a paní poslankyně. Dejte občanům to svaté právo zvolit si, co považují za správné. A dejte nám to hned!“ vyzval k předčasným volbám.

Švehla k tomuto dodal, že Lékovi stačila vlastně banalita. „Vlna kritiky ze strany politických soupeřů Andreje Babiše za jeho snahu dirigovat deník MF Dnes, kdy a jak má tisknout ‚špínu‘ na další strany, a rozhodnutí poslanců probírat Babišův nad slunce evidentní střet zájmů ve Sněmovně. Zvlášť proti tomu druhému lze těžko najít tvrdé argumenty,“ podotýká s tím, že Léko argumenty nahrazuje slovníkem. Poukazuje pak na házení hnoje do ventilátoru či na nesnesitelný smrad. 

„Předvolební kampaň vidí Léko jako ‚brutální válku‘. Babišovi soupeři se podle šéfa Lidových novin bojí voleb, po nichž ‚historické lumpárny budou odhaleny‘,“ konstatuje Švehla s tím, že Léko slouží tak, jak si patrně Andrej Babiš službu svých nejdůležitějších novinářů představuje.

Původní text ZDE.

„Pomocí našlehaného slovníku vyztuženého neadresnými invektivami, u nichž ale víme, na koho míří, odebírá politickým aktérům to jediné, co mají k dispozici bez ohledu na konta v bance a mediální portfolio – tedy parlamentní debatu. Ta se nemusí každému líbit, i tak je ale tisíckrát důstojnější než oživování tradice služebného žurnalismu, do něhož se István Léko uvrtává,“ uzavřel Švehla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…