Spisovatel: Dřív zlý kulak, dnes antivaxer a dezinformátor. Stejně lživá označení

07.12.2021 14:52 | Zprávy

Spisovatel a režisér Jan Tománek je v poslední době znám zejména coby koordinátor Zdravého fóra, kterému blogovací platforma na Aktuálně.cz pozastavila jeho hojně navštěvovaný účet kvůli příspěvkům o covidu-19. Tománek byl spolu s jinými částí společnosti zařazen do škatulky „dezinformátor". Nyní si tedy vzal tuto i jiné nálepky na paškál. Vysvětluje, k čemu takové praktiky mohou v konečném důsledku vést.

Spisovatel: Dřív zlý kulak, dnes antivaxer a dezinformátor. Stejně lživá označení
Foto: Archiv JT
Popisek: Spisovatel, filmový režisér a výtvarník Jan Tománek

Tománek svůj blog na portálu Echo24.cz začíná myšlenkou, že slova jako „konspirátor” a „dezinformátor” jsou relativně nová a do veřejného prostoru začala vstupovat až po událostech 11. září. Tománek zpochybňuje oficiální závěry o průběhu událostí 11. září 2001 a čtenářům nabízí odkaz na web s názvem Architects and Engineers for 9/11 truth, kde jsou podepsány stovky a tisíce odborníků, kteří jsou k médii předkládaným informacím o teroristickém útoku, který otřásl západním světem, rovněž skeptičtí.

„Přestože existuje nespočet nezvratných důkazů, že se 11. září nemohlo odehrát tak, jak je oficiálně prezentováno, že existuje několik tisíc profesorů, architektů a inženýrů, kteří vědí, že fyzika prostě musí platit vždy a pro každého - přesto jsou ti, kteří poukazují na ohromné nesrovnalosti ve vyšetřování, konspirátoři a dezinformátoři a skutečnou pravdu nikdo nehledá, ať už by byla nakonec jakákoli,“ povzdechl si Tománek. Cituje nejmenovaného fyzika, podle kterého má pravdu buď Isaac Newton, nebo americká vyšetřovací komise, obojí ale není možné.

V další části textu se Tománek vrací k nálepkám „dezinformátor“ a „konspirátor“. Ty jsou podle něj používány za účelem dehonestace osoby, která přináší názor odlišný od toho „povoleného“, a to proto, aby byla případná diskuze ukončena již v samotném zárodku. Dříve bylo podle Tománka obvyklé, že se výroky dělily na lživé a pravdivé, každé tvrzení však bylo nutné dokázat. Toto již v covidové době neplatí, neboť vymizela už i lékařská a akademická debata. Takové změny prý mohou v budoucnu otřást i samotnými pilíři vědy. Po využití nálepky „dezinformátor“ nebo „konspirátor“ už totiž nepotřebujete žádné další argumenty, soupeřova reputace byla poškozena tak či tak.

„Jakýkoli oponentní názor se nemusí vyvracet - což ti, kteří tato slůvka tak bravurně používají, moc dobře vědí. Ti, kteří chtějí manipulovat veřejným míněním, ví, že ta tvrzení „dezinformátorů” jsou pravdivá a jediná obrana je, označit pravdu za dezinformaci - protože pravdu nemají jinak jak vyvrátit. Fungovalo to v minulosti - funguje to dokonale i teď,“ rozvádí svou myšlenku Tománek.

Poukazuje také na „databází dezinformací o covidu-19" na webu Ministerstva zdravotnictví. Stránka obsahuje i některé výroky, jejichž pravdivost byla časem vyvrácena, nikdo se je však neobtěžoval alespoň opravit s tím, jak se poznání o dané problematice vyvíjelo. „Jak doba postupuje, máme tu slůvka nová - speciální covidová. Dříve kazil šťastné budovatelské zítřky zlý kulak a dnes je to antirouškař a antivaxer - naprosto stejné, lživé a účelové označení skupiny lidí, aby se mohl vytvořit třídní nepřítel, a předně, aby se svedla vina za nefunkčnost sytému nebo vládních lži na někoho jiného,“ vykresluje Tománek. Varuje, že celá věc může dopadnout stejně, jako opresivní režimy nacismu a komunismu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…