Splnili jste a přeplnili. Síkela děkuje Čechům za úspory energií

21.03.2023 9:52 | Ze sítí

Ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela spolu s předsedou STAN a ministrem vnitra Vítem Rakušanem zhodnotili letošní zimu a to, jak se Čechům dařilo šetřit s energiemi. Národ dostal pochvalu, protože nejenže dosáhl úspor, jaké žádala EU, ale plán ještě překonal. Rakušan vedle českých občanů vychválil i ministra Síkelu. A Síkela přišel s výzvou adresovanou všem českým občanům: S energiemi šetřete dál.

Splnili jste a přeplnili. Síkela děkuje Čechům za úspory energií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jozef Síkela

Ministr vnitra Vít Rakušan a ministr průmyslu Jozef Síkela představili po skončené zimě z přelomu let 2022 a 2023 plán, jak do budoucna posílit energetickou bezpečnost republiky.

Napřed však Čechům, Moravanům a Slezanům vyslovili pochvalu.

„V tom loňském roce čelila Evropa bezprecedentní hrozbě, kterou jsme cítili všichni. Hrozbě nedostatku plynu. A hrozbě toho, že se výrazně zpomalí tempo, jakým produkuje náš průmysl a že na to doplatí i domácnosti. Byli tady různí alarmisté, kteří tvrdili, že v tuhle chvíli Česká republika bude bez plyn a že v téhle době se zastaví všechno, co do této doby běželo,“ začal Rakušan před kamerami ČT.

„Na druhé straně si musíme uvědomit, že v důsledku té ruské války na Ukrajině, došlo k enormnímu nárůstu ceny plynu, kterého byl na trzích nedostatek. Tím vzrostly i ceny elektrické energie. Dnes je třeba říct, že jsme měli pravdu a zvládli  jsme to, ale musím dnes také zcela upřímně přiznat, že jsme na vládě obavy, zda budeme mít dostatek plynu, měli,“ pokračoval ministr vnitra.

„To poděkování, že jsme to zvládli, patří nám, všem českým občanům, že lidé šetřili,“ uzavřel jednu myšlenku Rakušan.

Hned poté poděkoval ministru Síkeklovi, že přišel s řešeními, jak energetickou krizi zvládnout a to jak na národní úrovni, tak v rámci českého předsednictví v EU i na úrovni celounijní.

„Já bych chtěl na tomto místě ministru Síkelovi poděkovat,“ obrátil se Rakušan ke svému vládnímu kolegovi Síkelovi. Zdůraznil, že Síkela přišel s takovým souborem řešení, že Česko situaci zvládlo a navíc se odpoutává od energetické závislosti na Rusku.

„Energetická bezpečnost každého občana je pro nás tou hlavní výzvou, která nás čeká v příštích letech. Jednou z hlavních priorit hnutí STAN je komunitní energetika,“ pravil Rakušan.

Poté předal slovo Síkelovi a ten začal. „Dámy a pánové, zvládli jsme to,“ začal Síkela. Zdůraznil, že se nenaplnilo to, čím české občany strašila současná opozice v podobě ANO a SPD. „A nenaplnilo se ani to, čím strašili různí pseudoodborníci,“ pravil Síkela.

Vysvětlil, že z Ruska teď už do Česka neteče ani kubík plynu a hlavní tranzitní zemí je teď pro nás Německo, přes které do Česka plyne LNG z Belgie a Nizozemí.

„Já vám tímto děkuji za každý ušetřený kubík,“ obrátil se Síkela na spoluobčany s tím, že v úsporách je třeba pokračovat, protože pokud se opět zvýší ekonomická aktivita v Číně, může se stát, že ceny plynu opět vzrostou.

Posteskl si, že česká ekonomika je energeticky náročná a to přibližně dvojnásobně, než je průměr EU. „To je dlouhodobě neudržitelné,“ pravil Síkela.

Nakonec zdůraznil ještě jednu věc. „Jaderná energetika bude nezpochybnitelným základem české ekonomiky,“ pravil.

 

reklama

autor: mp

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Neděkujte, odejděte!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTiamati , 21.03.2023 13:03:26

|  6 |  0

Další články z rubriky

Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

4:44 Prezident Pavel, Mašínová i Vetchý. Vladimír Hučín vytáhl vzpomínky

„Najednou jsme viděli v Lidových novinách fotku, jak se usmívá na Eduarda Stehlíka a Petra Pavla s t…