„Data spokojenosti se životem v České republice stoupala do roku 2008, kdy přišla finanční krize. Ale od roku 2012 opět spokojenost stoupá a láme rekordy. Jsme však lépe ovlivnitelní negativními zprávami než pozitivními, a proto je jednodušší podávat vše tak, že se máme kvůli někomu hůř,“ sdělil sociolog Martin Buchtík s tím, že dnes jsou na paškále migranti a využívají toho hlavně populistické strany. Vyjádřil se tak v rámci debaty „Máme se fakt tak blbě?“ v pražské Malostranské besedě. Pořádal ji Institut pro křesťansko-demokratickou politiku a Nadace Hannse Seidela.
Rovnostářství a solidarita
Moderátorka akce Veronika Sedláčková nejdříve nadnesla téma rovnostářský přístup versus solidarita. „Tradice solidarity platí ve společnosti, která vyznává, že solidarita je hodnota. Mně se zdá, že to u nás moc nefunguje. Nemyslím si, že je společnost tak vyzrálá, že by si potřebu solidarity uvědomovala. Ohledně rovnostářství jde o nostalgii,“ podotkl k tomu kněz a teolog Ladislav Heryán. Historik a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jakub Rákosník zase poznamenal, že koncepce liberální společnosti ohledně dobrovolné solidarity nefunguje, Evropa k ní ještě nedospěla, a proto zde máme smluvenou solidaritu se sociálními dávkami a tak dále.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský