Spoluobčané, kdo nepůjde k volbám, je zbabělec, vzkázal z televize prezident Zeman. Pak připomněl, co Sobotka a Zaorálek přehlédli

12.10.2017 21:19

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. S moderátorem Jaromírem Soukupem probral události minulých dní.

Spoluobčané, kdo nepůjde k volbám, je zbabělec, vzkázal z televize prezident Zeman. Pak připomněl, co Sobotka a Zaorálek přehlédli
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Úvodem Soukup vyzval Zemana k tomu, aby zopakoval své stanovisko k anexi Krymu, které v posledních dnech rozbouřilo politickou scénu.

„Můj projev se zabýval sankcemi. A snažil jsem se snést argumenty, že sankce jsou neefektivní. Jedním z těch argumentů byly i sankce proti Kubě, které Barack Obama po 50 letech zrušil,“ zmínil Zeman ke svému projevu před Parlamentním shromážděním Rady Evropy.

„Jeden z dotazů pak směřoval k anexi Krymu. Několikrát jsem označil anexi Krymu za protiprávní. Stejně tak víte, že jsem ve svém projevu označil sankce za oprávněné, ale neúčinné. K čemu vám je neoprávněná sankce, když posiluje vašeho protivníka,“ zmínil. 

„Krym je v ruském držení a já si nedovedu představit jakoukoliv ruskou vládu, která by se vzdala Krymu. Takže: Ta věta, že je to hotový fakt, je pouhé konstatování skutečnosti,“ dodal Zeman k této otázce. 

Následně ještě zmínil definici kompromisu. „Dobrý kompromis je ten, kdy oba dva vstávají od jednoho stolu bledí vzteky. Takže jednoho krásného dne dojde k tomu, že se Rusko a Ukrajina sejdou u jednacího stolu a odejdou bledé vzteky. A už si nevzpomenou na to, že takovýto kompromis jednou navrhoval Miloš Zeman,“ míní Zeman se slovy, že rád vzbuzuje debatu. Ukrajina podle něj omluvu vyžadovat nemůže, neboť jde o jeho osobní názor, za nějž se omlouvat není třeba. 

Když pak Soukup prezidentovi připomněl distancování premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) i ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) od jeho slov v otázce sankcí i Krymu, sdělil Zeman následující: „Měli by si všimnout, že pokud jde o sankce, tak ty před rokem odsoudil ve veřejném projevu předseda senátu Milan Štěch. Před několika dny sankce proti Rusku odsoudil Andrej Babiš. A proč prezident České republiky by neměl učinit totéž. A co se týče Krymu, tak jsem jasně řekl, že jde o můj osobní názor.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Následovala otázka k průzkumům veřejného mínění před nadcházejícími sněmovními volbami. „Žádný průzkum veřejného mínění se ani přibližně nesešel s reálnými volebními výsledky,“ řekl k tomu Zeman.

Na současné předvolební kampani považuje nejhorší to, že nemá žádné ústřední téma. Vzpomněl nejprve Čapí hnízdo, nyní lithium. „Jestli by toto mělo být ústřední téma, tak je to hodně špatně,“ sdělil. „Jedním z témat, jež dokázala uchopit jen SPD, je přímá demokracie,“ podotkl prezident. On sám se domnívá, že lidé by měli hlavně k volbám dorazit, neboť lidé, kteří nevolí, jsou podle něj zbabělí.

Své vyjádřil Zeman také k těžbě lithia. „Dlouhodobě zastávám jednoduchý a srozumitelný postoj, který říká, že jestliže jsou nerostné suroviny státní vlastnictví, měl by je těžit státní podnik,“ podotkl Zeman. 

Zeman pak řekl také svůj názor ke zdravotnictví, kdy by se přikláněl k tomu, aby fungovaly hospitalizační poplatky za pobyt v nemocnici a aby následně tyto finanční prostředky byly využity na platy zdravotních sester a pečovatelek. 

Závěrem pak Zeman sdělil svůj názor ke KLDR. „Severní Korea je odporný režim, který nelze potlačit násilím. Pokud jde o Donalda Trumpa, nevím, jestli jeho vyhrožování Severní Koreji není spíš směšné než produktivní,“ uzavřel Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…