Spolupodpis amnestie je ústavní zvyklost, přiznává Nečas

12. 1. 2013 12:06

Premiér Petr Nečas zaznamenal polemiku předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, jenž označil postup vlády při amnestii za diletantství. Podle Nečase jsou na to rozdílné právní názory, přičemž se sám předsedy ÚS v některých aspektech výrazně mýlil. U žádné amnestie Rychetský nikdy nebyl, míní šéf kabinetu.

Spolupodpis amnestie je ústavní zvyklost, přiznává Nečas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

„Za dobu, kdy byl pan Rychetský ve vládě nebo byl ministr spravedlnosti, žádná amnestie nebyla, takže nevím, jaké může mít osobní zkušenosti,“ reaguje šéf kabinetu na slova Rychetského.

Vyhněme se slovům jako diletantismus

Nečas trvá na tom, že kontrasignace v případě amnestie má povahu tzv. právní kontrasignace, takže postup premiéra při podpisu amnestií má oporu v předchozích dvou případech amnestie, a to z roku 1993 a 1998. „Je to, ano, uznávám, zatím velmi slabá, ale přesto již ústavní zvyklost,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny premiér. Přesto si myslí, že bychom se měli vyvarovat slov jako diletantismus.

Na otázku, zdali Nečas cítí, že Ústavní soud pod vedením Rychetského až příliš vstupuje do politiky, odpověděl, že jako velmi nebezpečný vliv cítí mizení principu sebeomezování. A to i u jiných institucí, než u ÚS.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Budeme muset zavřít i průmysl, padlo. Známý imunolog to vidí černě

7:55 Budeme muset zavřít i průmysl, padlo. Známý imunolog to vidí černě

Biochemik Zdeněk Hostomský tvrdí, že vláda má při boji s koronavirem špatně nastavenou strategii. „P…