Spolupracovník ČT se rozpovídal: Lukašenko to s falšováním přehnal, horší než někde v Africe. Ale teď jsem ke změnám skeptický

12.09.2020 6:45

„Viděl jsem, jak se volby falšují, ale to, co jsem viděl v Bělorusku, to je naprosto nevídané. To není k vidění vůbec nikde. Ani v Africe,“ řekl v pořadu Interview ČT24 novinář a spolupracovník ČT Tomáš Vlach k tématu aktuální situace v Bělorusku. I přes dřívější podporu to dle něho tentokrát „Lukašenko přehnal“, přesto se obává, že nynější dění v zemi změny neodstartuje. Demonstrace konané přes pracovní týden dle jeho informací slábnou a větší akce se již konají zejména během nedělí.

Spolupracovník ČT se rozpovídal: Lukašenko to s falšováním přehnal, horší než někde v Africe. Ale teď jsem ke změnám skeptický
Foto: Repro Twitter @franakviacorka
Popisek: Protesty v Bělorusku

Anketa

Zeman a Babiš by měli zemřít, řekl Pavel Novotný. Je to na trestní stíhání?

89%
11%
hlasovalo: 36548 lidí
Novinář tvrdí, že i měsíc po tamních prezidentských volbách se v Bělorusku o ničem jiném, než o protestech vůči jejich zmanipulování, nehovoří.

Místní si prý uvědomují, že dění v jejich zemi připomíná to z roku 1989, jak ovšem prý řekla novináři jedna z oslovených, situace je v lecčem odlišná „U vás zmlátili pár studentů a vy jste z toho udělil revoluci. Kdyby se něco takového stalo u nás, tak si toho nikdo nevšimne. Tady je to normální,“ prý slyšel s odkazem na sedmnáct tisíc zatknutých po aktuálních protestech. Zatýkaní totiž často byli dosti brutálně zmláceni.

Sám Vlach si nemyslí, že nynější dění odstartuje nějaké změny. „Jsme v tom dosti skeptický, ačkoliv bych jim to přál,“ uvedl. Bělorusové prý sami v revoluci nevěří, byť doufají ve změnu režimu.

Podporovatele opozice prý nyní „namíchlo“, že se premiér Andrej Babiš (ANO) na pátečním summitu premiérů zemí visegrádské čtyřky, zřejmě i v souladu se svými maďarským a slovenským protějškem, odmítl sejít s běloruskou opozicí. Oficiální schůzku naopak navrhlo Polsko. Babiš tvrdí, že nechce udělat unáhlený krok, který by nebyl v souladu s celoevropským postojem a který by přišel vhod běloruské propagandě.

Babišův argument je podle Vlacha „lichý“, jelikož běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podobné teze používá neustále i bez důvodu. „Děkujeme, že jste ti loutkáři,“ dělají si prý legraci Vlachem oslovení lidé při narážkách na Lukašenkovo obvinění České republiky z podpory a rozdmýchávání protestů.

Sankce Evropské unie tamní obyvatelé spatřují i s jistou rezervovaností, jelikož se obávají, aby kromě funkcionářů Lukašenkova režimu nezasáhly i ostatní lidi v zemi. Co naopak vítají, je informovanost o dění a publikace represí.

Nálada v zemi je podle novináře značně proti aktuálnímu vedení, a to i u starší generace. Ti, co podporují Lukašenkův režim, pak upozorňují, že v 90. letech panovala v zemi taková chudoba, že někteří se museli i uchylovat k pašeráctví, aby se uživili. „Já si to pamatuju, já jsem tam byl. Viděl jsem to v 90. letech na vlastní oči, jak lidé převáželi vodku do Polska a polští celníci jim to brali. To bylo ostudné a ponižující,“ vzpomenul žurnalista.

I přes vzpomínky na toto období to však podle mnohých nyní „Lukašenko přehnal“. „Viděl jsem, jak se volby falšují, ale to, co jsem viděl v Bělorusku, to je naprosto nevídané. To není k vidění vůbec nikde. Ani v Africe,“ řekl novinář, který se podílí i na sledování mnohých voleb po světě v rámci misí OBSE.

Podle jím nasbíraných svědectví došlo k úplnému obrácení výsledků. „Ten výsledek mohl být třeba vyrovnaný, ale nakonec to dopadlo, že měl Lukašenko osmdesát procent,“ podotkl, s tím, že volební lístky opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské se zlikvidovaly a ti z volebních komisí, kteří zmanipulované výsledky odmítli podepsat, tak měli poté problémy.

Vlach nyní přes týden dostává od pozorovatelů informace, že běloruské demonstrace slábnou, velké akce se konají zejména o nedělích. Protesty podle něj ze začátku neměly žádné lídry a lidé se sešli bez vedení. Přítomní často jako svého lídra označují Cichanouskou, která tvrdí, že chce dovést zemi ke svobodným volbám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…