Spor ve vládě: Babiši, vyber pořádně daně. Nebo...

24. 2. 2015 9:21

Vládu zřejmě čeká vážný spor ohledně daní. Pokud se Ministerstvu financí nepodaří zlepšit jejich výběr, budou sociální demokraté požadovat zvýšení daně pro firmy o dva procentní body. Jenže při tom narazí na nesouhlas zbývajících koaličních stran. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Spor ve vládě: Babiši, vyber pořádně daně. Nebo...
Foto: Václav Votava
Popisek: Poslanec za ČSSD Václav Votava
reklama

Za loňský rok se sice podařilo vybrat na dani z přidané hodnoty o 11,5 miliardy více, než kolik předvídal rozpočet sestavený ještě vládou Jiřího Rusnoka, jenže podle deníku toto číslo lze připsat na vrub rostoucí ekonomice a větší spotřebě.

U většiny ostatních daní byla loni čísla horší, než jaký byl předpoklad. „O pět miliard méně stát vybral na spotřební dani u energií, o 3,4 miliardy méně na tabáku, o půl druhé miliardy méně na minerálních olejích,“ vypočítává list s tím, že horší výběr daní přiznává Ministerstvo financí i za první měsíc letošního roku.

Šéf rozpočtového výboru označil snižování firemní daně za podbízení

A tak se podle představ ČSSD má vláda zabývat zvýšením daně z příjmu právnických osob. Nejčastěji zmiňovanou variantou je navýšení o dva procentní body, tedy ze současných 19 % na 21 %. Jedním ze zastánců takového zvýšení je i předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Ten označil snižování daně z příjmu fyzických osob, ke kterému docházelo v posledních letech, a to z hodnoty 31 % v roce 2003, na 19 % od roku 2010 do současnosti, za daňové podbízení. A vyjádřil pochybnosti nad tím, zda toto snížení daně pomohlo zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků. Analýzy podle něj spíš naznačují, že v posledních letech z ČR odtékalo více peněz do zahraničí.

List ale upozorňuje na to, že sociální demokraté s plány na zvýšení firemní daně pravděpodobně narazí. Když ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před měsícem vyslovil úvahy o možném zvýšení některých daní, ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš reagoval tím, že si má ČSSD hledat nového koaličního partnera. Proti jsou i lidovci. „KDU-ČSL tuto variantu určitě nepodpoří, stále vidíme úspory,“ řekl na konci ledna v rozhovoru pro HN ministr zemědělství a místopředseda křesťanských demokratů Marian Jurečka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…